Güney Kıbrıs
10 Mar 2021 10:56 Son Güncelleme: 10 Mar 2021 10:59

Rumlar ve İsrailliler gaz için anlaştı! 9 yıllık anlaşmazlık sona erdi

Güney Kıbrıs ile İsrail, Doğu Akdeniz'de deniz sınırlarını aşan tartışmalı gaz rezervlerinin ticari kullanımıyla ilgili görüşmelerin başlamasına yönelik bir mutabakata vardı.

Rumlar ve İsrailliler gaz için anlaştı! 9 yıllık anlaşmazlık sona erdi

Güney Kıbrıs basınındaki habere göre, İsrail'in Yishai gaz sahası sınırı ile Kıbrıs'ın Afrodit gaz sahasının sınırıyla çakışması nedeniyle yaşanan ve 9 yıldır devam eden anlaşmazlığın ardından taraflar arasında mutabakata varıldı.

Varılan mutabakat, Güney Kıbrıs Enerji Bakanı Natasa Pilides ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz tarafından açıklandı.

Bakan Pilides, yaptığı açıklamada, açık denizlerdeki kaynaklarla ilgili 9 yıllık çıkmazın çözülmesi adına önemli bir adım atıldığını söyledi.

Steinitz'in ziyareti sırasında sorunu çözmek için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya vardıklarını aktaran Pilides, projede yer alan şirketlere yönergelerin aktarılacağını belirtti.

Pilides, çerçevenin hazırlanacak ortak bir metinle açıklanacağını ve 9 yıllık görüşmelerin ardından bu noktaya gelmekten mutlu olduklarını ifade etti.

İsrailli Bakan Steinitz de Güney Kıbrıs'a 'yararlı' bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, "Sonunda, yıllar süren, sonu gelmeyen ve yararsız müzakerelerin ardından önemli bir ilerleme kaydettiğimizi düşünüyoruz" dedi.