Güncel
02 Ara 2020 09:00 Son Güncelleme: 02 Ara 2020 11:24

Rumlardan 5+1 konferansına bomba! Bir şartla katılırız!

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile Rum lider Nikos Anastasiadis görüştü. 5+1 konferansı ön görüşmelerinin yapıldığı buluşmada Rumlar bombayı patlattı: Bir şartla katılırız!

Rumlardan 5+1 konferansına bomba! Bir şartla katılırız!

Aylardır beklenen 5+1 konferansı için Rumlar bombayı patlattı. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute ile görüşen Rum lider Anastasiadis, 5+1 konferansı için şart koştu. Anastasiadis, Crans Montana’da kalınan yerden devam edilmesi gerektiğini belirterek, 'federasyon' görüşülmesi şartı ile masada olacaklarını söyledi.

KKTC'nin ve Türkiye'nin yeni Kıbrıs stratejisinde federasyon yer almıyor. Bununla birlikte Crans Montana’daki şartların değiştiği ısrarla vurgulanıyor. Rumların, Lute ile olan görüşmede öne sürdükleri şart Türk tarafı ile tam zıt olduğu için "5+1 konferansının başlamadan bitti" olarak yorumlandı. 

CRANS MONTANA'DA KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDELİM

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un, Rum lider Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklama yapan Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios, Anastasiadis’in Lute’a, ‘Crans Montana’da kalınan yerden devam etmeye hazır olduğunu’ söylediğini aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un, Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşmesi sona erdi.

2 saat süren toplantı sonrası Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.

Rum Hükümet Sözcüsü, Anastasiadis’in Lute’a, Crans Montana’da kalınan yerden devam etmeye hazır olduğunu söylediğini aktardı.

BM ÇÖZÜM PARAMETRELERİNE UYGUNSA KATILIRIZ 

Rum Sözcü, “Başkan Anastasiadis, Lute’a, Guterres’in öngördüğü 5+1 konferansa, BM çözüm parametrelerine uygun olarak (federasyon) katılma arzusunu iletti” ifadelerini kullandı.

Sözcü, Lute’un diğer taraflarla da temas edip BM Güvenlik Konseyini bilgilendireceğini sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute bugün 11.30’da Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya gelmişti.

Yarın adadan ayrılacağı ve önce Atina’ya ardından da New York’a geçeceği açıklanan Lute’un, Atina öncesi ya da sonrası Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyordu.

Ancak Kıbrıs Postası’nın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Lute, Ankara’dan randevu talebinde bulundu ancak Ankara’dan olumlu ya da olumsuz herhangi bir yanıt alamadı.

Lute’un Ankara temaslarını Avrupa Birliği Konseyi’nin Aralık toplantısı sonrası yapacağı iddia ediliyor.