KKTC
28 Ara 2020 18:57 Son Güncelleme: 28 Ara 2020 19:05

Rumlar'dan Maraş'a karşı "Ercan Havalimanı uluslararası uçuşlara açılsın" önerisi

Kıbrıs adasıyla ilgili Şubat 2021'de yapılacak olan 5+1 Kıbrıs Zirvesi öncesi Güney Kıbrıs Rum Yönetimininin masaya dikkat çekici bir öneriyi getireceği konuşuluyor. Maraş'ın BM idaresi altında eski sakinlerine açılması karşılığında Ercan Havalimanı’nın BM kontrolü altında uluslararası uçuşlara açılması planı gündemde.

Rumlar'dan Maraş'a karşı "Ercan Havalimanı uluslararası uçuşlara açılsın" önerisi

KKTC'nin Maraş açılımı ile başlattığı yeni politikasının önünü kesmek için Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin dikkat çekici bir öneriyle 5+1 Kıbrıs Zirvesi'ne geleceği iddia ediliyor. 

İddiaya göre Rumlar, Maraş'ta BM kontrolü istiyor. Buna karşılık ise Ercan Havalimanı'nın uluslararası uçuşa açılmasını koz olarak masaya sürecekler. 

Kıbrıs adasındaki gelişmelerle ilgili olarak Türkiye merkezli yayın yapan duvar.com internet sitesinde yayınlanan habere göre KKTC yönetimi daha şimdiden bu öneriyi reddetti.

Duvar.com 'da yayınlanan haber şöyle:

Kıbrıs’ta ‘takas’ tartışması: Maraş’a karşı Ercan teklifi gündemde 

Kıbrıs’ta 1974 yazından beri kapalı tutulan, bir bölümü Kıbrıs Türk tarafınca tek taraflı olarak açılmaya başlanan ve sivillerin ekimden beri belirli saatlerde kısmen gezebildiği 'kapalı' Maraş, 2020 yılına damga vurmaya devam ediyor. Güneydeki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Maraş'ın BM denetiminde açılması karşılığında Ercan Havalimanı'nı da BM idaresinde açma teklifini değerlendirdiği belirtildi. 

Kıbrıs Rum ve Türk medyasına yansıyan son bilgilere göre, Kıbrıs Rum tarafı, Şubat 2021'de gerçekleştirilmesi planlanan gayrı resmi 5+1 Kıbrıs Zirvesi öncesinde, Türk tarafının yeni Maraş adımının önüne geçmeyi planlıyor. Maraş meselesini Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) çerçevesinde ele alan Kıbrıs Rum tarafı, bu çerçevede 1990’lardan beri Kıbrıs meselesinin gündeminde yer alan bir fikri canlandırmayı hedefliyor. 

TÜRK YÖNETİMİ YERİNE BM, ŞARTI

Kıbrıs Rum tarafınca şu ana dek yalanlanmayan bu iddiaya göre, Maraş'ın BM idaresi altında eski sakinlerine açılması karşılığında Ercan Havalimanı’nın BM kontrolü altında uluslararası uçuşlara açılması planı gündemde. Rum tarafının planı çerçevesinde, KKTC’yi Türkiye’ye bağlayan ve şu an inşası devam eden yeni Ercan Havalimanı, Larnaka ve Baf Havalimanları'yla beraber Kıbrıs’ı dünyaya bağlayan üçüncü havalimanı statüsüne kavuşacak. Rum tarafı söz konusu planı, Maraş’ın sivil kullanıma Türk yönetimi yerine BM denetiminde açılması şartıyla gündeme taşımaya hazırlanıyor. 

'TEKNİK AYRINTILAR İNCELENİYOR'

Lefkoşa’nın güneyinden gelen son bilgilere göre, şu an kadar resmi doğrulama gelmese de, Nikos Anastasiadis liderliği bu plan üzerinde yoğun mesai harcıyor, teknik detayları inceliyor. Ercan’ın uluslararası uçuşlara açılması meselesi, Kıbrıs özelinde çetrefilli bir mesele olan FIR Hattı (uçuş bilgi bölgesi) çerçevesinde özel olarak ele alınıyor. 

KKTC REDDETTİ, MARAŞ DOĞALGAZ KOZU OLARAK GÖRÜLÜYOR

KKTC merkezli yayın yapan Kıbrıs Postası gazetesiyse, Kıbrıs Türk tarafının, Maraş'ı BM yönetimine devretmek istememesinden dolayı bu teklifi reddettiği bilgisini paylaştı. Haberde, 'Kıbrıs Türk tarafının Maraş'ın statüsünü artık kapalı değil açık olarak değerlendirdiği', bu nedenle önem açısından doğalgaz konularıyla birlikte andığı ve gaza karşılık bir koz olarak düşündüğü yorumu yapıldı.

Adanın kuzeyindeki kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının an itibarıyla dikkatini gayrı resmi zirveye ve ‘eşit egemenlik’ ilkesinin dillendirilmesine odakladığını belirtti.