KKTC
27 Kas 2020 15:28 Son Güncelleme: 27 Kas 2020 15:37

Rumların canını sıkacak! Kapalı Maraş'ın tamamı açılacak...

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner katıldığı bir toplantıda, Kapalı Maraş’ın uluslararası hukuka ve AHİM kararlarına uygun bir şekilde tamamının açılacağını söyledi.

Rumların canını sıkacak! Kapalı Maraş'ın tamamı açılacak...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, AB liderlerinin Aralık ayında yapacağı toplantıda Maraş açılımı, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon çalışmalarının da ele alınacağını belirterek, Türkiye’nin de desteğiyle BM’nin tüm planlarına evet diyen Kıbrıs Türk Halkı’nın cezalandırılmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.

Saner, Maraş’ın uluslararası hukuka ve AHİM kararlarına uygun şekilde tamamıyla açılacağına işaret etti. UBP Girne İlçe Örgütü toplantısında konuşan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inin Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğinde gelişip güçleneceğine de vurgu yaptı.

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, UBP Girne İlçe Örgütüne Yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. Oscar Otel’de yer alan toplantıda konuşan Saner, UBP olarak görevlerinin KKTC’yi yüceltmek olduğunu belirterek, Doğu Akdeniz’de enerji ve Hidrokarbon kaynakları konusunda yapılan çalışmaları Anavatan Türkiye ile yakından takip ettiklerini ve münhasır ekonomik bölgede petrol arama çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde sürdürülen görüşmelerde ve 4 ayrı BM Genel sekreterinin hazırladığı planları reddeden tarafın hiçbir zaman Kıbrıs Türk Tarafı olmadığına vurgu yapan Saner, Annan planına hayır diyen tarafın cezalandırılacağını söyleyen AB’nin, planı reddeden Rum Yönetimini birliğe aldığını, evet diyen Kıbrıslı Türklere ise hala her alanda izolasyon uygulamaya devam ettiğini anımsattı. Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde dik bir duruş sergilenmemesi, Maraş açılımı gibi ezber bozan politikaların hayata geçirilmemesi halinde bu tavrın değişmeyeceğini dile getiren Saner, Maraş’ın, dünya hukuku ve AHİM kararlarına uygun şekilde tamamen açılacağını söyledi.

AB Liderlerinin 10-11 Aralık tarihlerinde Brüksel’de yapacağı toplantıya da değinen Saner şöyle konuştu: “AB Liderleri Doğu Akdeniz’deki Hidrokarbon Çalışmaları, Maraş Açılımı, TC’nin Libya ve Suriye ve Azerbaycan politikalarını ele almak üzere toplanacak. Anavatan Türkiye’nin desteğiyle BM’nin tüm planlarına evet diyen Kıbrıs Türk Halkının cezalandırılmasına izin verilmeyecek” KKTC’nin, Türkiye Cumhuriyeti işbirliğinde gelecekte de asrın projesi ve acil durum hastanesi gibi büyük projeleri hayata geçireceğini vurgulayan Saner, bundan sonraki dönemde 500 yataklı devlet hastanesi, doğal gaz ve elektrik enerjisi getirilmesi, alt yapı, projeleri, Maraş açılımı ve diğer sosyal projelerin sırada olduğunu bu projelerin de UBP’nin kuracağı hükümetle hayata geçeceğini belirtti.