Politika
15 Eki 2020 14:00 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 14:04

Rumların Mustafa Akıncı'yı desteklemesinin sırrı ne?

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna sayılı günler kala Hürriyet gazetesinde Yalçın Bayer dikkat çekici bir yazıyı okurlarıyla paylaştı. Güney Kıbrıslı Rumların Mustafa Akıncı'yı neden desteklediğini yazdı.

Rumların Mustafa Akıncı'yı desteklemesinin sırrı ne?

KKTC Cumhurbaşkanı pazar günü yapılacak ikinci tur seçimle belirlenecek. İki adayın yer aldığı ikinci turda Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı seçim propaganda çalışmalarını sürdürüyor. Her iki aday için de siyasi partilerden ya da kişilerden destek açıklamaları geliyor. 

Hürriyet gazetesi yazarı Yalçın Bayer, köşesine bugün KKTC seçimlerini taşıdı. Yalçın Bayer, "Güney Kıbrıslı Rumların Mustafa Akıncı'yı desteklemesi boşuna değil" diyerek, çok konuşulacak bir konuyu gündeme taşıdı. 

Yalçın Bayer'in yazısı.... 

KIBRIS'TA KUZEY-GÜNEY SAVAŞLARI 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tarihi Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 18 Ekim Pazar günü Başbakan Ersin Tatar ve Devlet Başkanı Mustafa Akıncı arasında gerçekleşecek.
Sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türkiye’nin Akdeniz’deki kaderi de belirlenecek.

Güney Kıbrıslı Rumların, Akıncı’yı desteklemesi boşuna değil.

Bağımsız aday Akıncı geçen dönemde Kıbrıs müzakerelerinde devamlı Türkleri zora sokan, Rum yandaşı fikir ve konuşmalarıyla gündem oldu.

“Kıbrıs’ta çözüm için topraklarımızdan bir kısmını Rumlara geri vermeliyiz” ifadesi, belgeleriyle ortada olan tavrının söze dökülmüş halidir.

Eğer Kıbrıs’ı kaybedersek, Doğu Akdeniz’deki haklarımızı, Akdeniz’deki iddiamızı kaybederiz. ‘Mavi vatan’ kavramından nefret edenlerin hepsi Rumların yanında toplandı. ABD, İngiltere, Fransa, Mısır, Suudi Arabistan, İsrail, say gelsin... Fransa üs açtı. Yunanistan asker sayısını arttırdı. Akıncı ise hâlâ gül, bülbül ve ‘Rum taraftarı’ söylemlerinde!

ATATÜRK’ÜN UYARISI

Sömürgeci güçler adeta ‘milli irade’ şampiyonu; tıpkı Irak’ta, Suriye’de saygı gösterdikleri gibi yani... Kıbrıslılar çok ağır bir propaganda altında. İç politika nefretleriyle ve duygusal oy verirlerse, her şey bir yana Atatürk’e ihanet ederler. Çünkü Atatürk ne demişti:

“Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir...”

KKTC’de seçmenlere deniliyor ki, “Kıbrıs’ta oy verirken Türk’ün geleceğine oy ver. Geleceğine oy ver, propagandaya değil.”

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda “Hedefimiz Akdeniz” diyordu.

Kıbrıs’ta ‘milli idareye’ Amerika ve İngiliz sahip olmuş ve gençlerin tamamını yönlendiriyorlar. Ne mi yapıyorlar? “Size pasaport veririz” diyerek... Sakın bunu unutmayın. Türk bölgesinde de aynı şey yaşanıyor.