Güncel
18 Kas 2020 19:14 Son Güncelleme: 18 Kas 2020 19:28

Rus lider Putin'den tespit! Türk askeri Ermenileri tahrik eder!

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, Türk askerinin Dağlık Karabağ'da Ermenileri tahrik edeceğin söyledi.

Rus lider Putin'den tespit! Türk askeri Ermenileri tahrik eder!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'da yaşanan ateşkes sonrası bölgede Türk askerinin varlığının Ermenileri tahrik edeceğin söyledi. Putin, "Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulması için zemin hazırlar." dedi. 

Putin, Azarbeycan ve Ermenistan arasındaki savaşa Rusya'nın müdahil olması için bir gerekçe olmadığını söyledi. Putin, ateşkes anlaşmasına dair ise şunları söyledi: "Ermenistan da Dağlık Karabağ'ın bağımsızlık ya da egemenlik ilanını tanımamıştı. Bu da Dağlık Karabağ ve çevresindeki bölgelerin uluslararası kanuna göre Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini bir kez daha kanıtlıyor. Anlaşmamız, taraf ülkelere yönelik bir saldırı olması halinde ortak hareket etmeyi gerektiriyor."

Putin, Türkiye'nin ateşkesi sahada denetlemek üzere askerini göndermemeyi kabul ettiğini söyledi. Bunun gerekçesini de şöyle özetledi: "Türk askerinin temas hattında yer alması Ermeni tarafını tahrik eder ve anlaşmanın bozulması için zemin hazırlar."

Azerbaycan içinde oluşturulacak ortak merkezden durumu Türk askeriyle birlikte takip edeceklerini de hatırlatan Putin, bunun yerine Azerbaycan'ın karar vereceğini söyledi:
"Türkiye'yi, Azerbaycan'a verdiği destek sebebiyle 'uluslararası hukuku ihlâl etmekle' suçlamak zor. Azerbaycan bağımsız bir ülke ve müttefiklerini seçme hakkı var."