KKTC
28 Ara 2020 11:40 Son Güncelleme: 28 Ara 2020 11:54

Ruslar dünyaya duyurdu: Türkler Orta Asya'da askeri güç kuruyor

Dağlık Karabağ'ın işgalden kurtarılmasıyla birlikte Kafkaslar ve Orta Asya'ya yönelik olarak Türk devletlerinin birlikte askeri-politik blok kurma çalışmaları yaptıkları duyuruldu.

Ruslar dünyaya duyurdu: Türkler Orta Asya'da askeri güç kuruyor

Dağlık Karabağ savaşının sonuçlarını analiz eden Moskovsky Komsomolets gazetesi, Ankara'nın Orta Asya'daki Türk cumhuriyetleriyle yeni bir askeri-politik blok oluşturmayı planladığını yazdı.

44 günde Azerbaycan'ın zaferiyle biten Dağlık Karabağ savaşı Kafkasya ve Orta Asya'daki fay hatlarını yerinden oynattı, Türkiye'nin rolü Rus medyasında manşetlerde.

Rus medyası, 10 Kasım anlaşmasıyla Azerbaycan'da kurulan gözlem noktasında resmen yer alacak Türkiye'nin yeni bir hedefi uygulamaya koyduğunu yazıyor.

Moskovsky Komsomolets gazetesinde yer alan haber, "Karabağ'da zaferin gelmesiyle Türkiye yeni bir askeri blok yaratacağını duyurdu" başlığını taşıyor.

Artemy Sharapov imzalı habere göre, Dağlık Karabağ'daki savaşın kazanılmasıyla 'Büyük Turan' ideali her zamankinden daha çok popüler oldu ve Ankara Orta Asya'daki Türk cumhuriyetleriyle yeni bir askeri-politik blok oluşturmayı planlıyor.

Haberde, Türk üretimi silahlı insansız hava araçları (SİHA) Bayraktar TB2'lerin damgasını vurduğu Karabağ savaşının bitmesiyle Türkiye'nin ilk hedefi artık Orta Asya.

Türkiye ve Azerbaycan arasındaki 'Tek Millet, İki Devlet' sloganının yerini şimdi 'Tek Millet, Beş Devlet'in almaya başladığını aktaran Rus gazetesi, yeni bloğa katılacak ilk adayın ise Türkmenistan olduğunu yazdı.

Kazakistan'ın Türkiye'den Bayraktar TB-3 SİHA'ları almayı planladığını yazan Moskovsky Komsomolets, Özbekistan'la Ekim 2020'de yapılan askeri anlaşmayı da hatırlatıyor.

Kasım 2020'de ise Türkiye'nin bir diğer Orta Asya ülkesi Kırgızistan'a askeri ekipman gönderdiğini belirten gazete, Ankara'nın bölgedeki rakiplerinin ise Rusya, Çin ve İran olduğunu savundu.

Gazeteye konuşan askeri uzman Alexander Mikhailovsky, 'Büyük Turan' ideolojisinin Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemindeki Genç Türkler'e kadar uzandığını hatırlatıyor.