Güncel
19 Oca 2021 14:00 Son Güncelleme: 19 Oca 2021 18:34

Rusya'nın yeni koronavirüs aşısı yüzde 100 etkili! Dünya o aşıyı konuşuyor...

Dünyayı saran koronavirüs salgınına karşı üretilen aşılarla ilgili Rusya'dan herkesi mutlu eden bir haber geldi. Rus biliminsanlarının bulduğu ikinci aşının yüzde 100 etkiye sahip olduğu iddia edildi. Rusların ilk aşısı Sputnik V'nin yüzde 92 etkiye sahip olduğu biliniyordu.

Rusya'nın yeni koronavirüs aşısı yüzde 100 etkili! Dünya o aşıyı konuşuyor...

Rusya'da Sputnik V'den sonra geliştirilen ikinci yerli aşı olan EpiVacCorona'nın corona virüsüne karşı yüzde 100 etkili olduğu duyuruldu.

Corona virüsü dünya genelinde hızla can almayı sürdürürken, salgını bitirmek için başlatılan aşılama kampanyalarından iyi haberler gelmeye devam ediyor.

Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinovac ve Sinopharm’ın geliştirdiği aşılar pek çok ülkede uygulamaya başlanırken, kendi aşısını üreten ülkelerden Rusya’dan kritik bir açıklama geldi.

Ülkede geliştirilen ve Hindistan’a da üretim izni verilen Sputnik V aşısı halihazırda ülkede toplu aşılamada kullanılıyor. Rusya’da üretilen ikinci aşı olan EpiVacCorona’nın geniş ölçekli klinik denemeleri tamamlandı.

SPUTNİK V’NİN YÜZDE 92

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), Vektör Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının yüzde 100 etkinlik oranına sahip olduğunu duyurdu. EpiVacCorona’nın geniş çaplı uygulamaları Kasım 2020’de başlamıştı.

Rusya’da aktif olarak kullanılan Gamaleya Enstitüsü’nün geliştirdiği Sputnik V aşısının yüzde 92 etkinlik oranı bulunduğu belirtilmişti.

Ülkede kısa süre içinde iki aşının da yaygın olarak kullanılması bekleniyor.