KKTC
14 Ara 2020 09:47 Son Güncelleme: 14 Ara 2020 10:03

Sağlık Bakan Ali Pilli koronavirüse yakalandı mı? Pozitif vakalı başhekimle temas etmiş...

Lefkoşa Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan'ın koronavirüs testi (PCR test) pozitif çıkınca onunla temas halinde olan Sağlık Bakanı Ali Pilli'nin sağlık durumu merak edilmeye başlandı.

Sağlık Bakan Ali Pilli koronavirüse yakalandı mı? Pozitif vakalı başhekimle temas etmiş...

Lefkoşa Devlet Hastanesi Başhekimi Adil Özyılkan'ın PCR test sonucunun pozitif çıktı. Yaşanan gelişmenin ardından Özyılkan'la temas edenler listesine bakıldığında Sağlık Bakanı Ali Pilli'nen de yer aldığı görüldü. 

Adil Özyılkan, koronavirüse Lefkoşa Devlet Hastanesi Kalkındırma Derneği'nin, hastaneye PCR makinesi kazandırılmasına ilişkin gerçekleştirdiği toplantıda yakalanmıştı. Toplantıda bulunan işçibaşının konona pozitif olduğu ortaya çıkmış, kendisi ile temas eden Adil Özyılkan'ın da bu nedenle hastalığa yakalandığı belirlenmişti. 

Söz konusu toplantıya, Özyılkan ve "işçibaşı"nın yanısıra emekli Başhekim Bülent Dizdarlı ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Cenk Soydan da katılmış, toplantıya katılan tüm isimler cuma günü tedbir amaçlı izole altına alınmıştı. Ancak bu kişiler toplantıdan bir kaç gün sonra, PCR makinesinin hastaneye kazandırılmasına ilişkin gerçekleşen törende Sağlık Bakanı Ali Pilli ile bir araya gelmişti.

Başhekim Özyılkan'ın pozitif çıkmasının ardından, Bakan Pilli'nin "temaslı takip" kapsamında izole altına alınacak mı sorusu gündemde. Bakan Pilli, söz konusu törenden sonraki gün Bakanlar Kurulu'nun Koronavirüs konulu toplantısına katılmıştı.

TEST NEGATİF ÇIKTI

Bakan Ali Pilli, 12 Aralık'ta PCR testi yaptırdığını ve sonucun negatif çıktığını duyurdu. Pilli, karantinaya girip girmeyeceğine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. 

Bakan Pilli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 "Bildiğiniz gibi medyada 'Bakan temaslı' diye haberler yayınlanıyor. Bizler sağlık çalışanları olarak her zaman risk altındayız. Gerekli zamanlarda testlerimizi yapıyoruz. Ben dün yaptım, test sonucum negatif çıktı. Sayın Başhekime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kendisiyle az önce telefonda konuştum, ateşi dışında herhangi bir sorunu yok. Ben bir bakan olarak mutlaka sağlık çalışanlarının tümüyle her gün toplantılar yapmaktayım. Bu süreci uzaktan yönetmek olmaz. Son günlerde vakalar artmaya başladı. Bu herkes tarafından biliniyor. Biz tedbirlerimizi arttırıyoruz. Herkes şu an risk altında ve herkes bireysel tedbirini almalı. Üst Kurul yarın toplanıyor. Gerekirse daha sert tedbirler alacaktır. Biz son zamanlarda tedbir almayı bıraktık. İpin ucunu kaçırırsak, bir daha yakalayamayız."