Güncel
06 Oca 2021 08:31 Son Güncelleme: 06 Oca 2021 13:57

Sahte 50'lik dövizleri makina ayırd edemiyor! Nasıl anlaşılır? Çözüm ne?

Son günlerde piyasada bolca sahte 50'lik dövizlere rastlandı. Kalpazanlar özellikle 50'lik banknotlar üzerinden vurgun yapıyor. Sahte 50 dolar ve 50 euro banknotları para sayma makinaları tespit edemiyor. Peki ne yapmak lazım? Haberin içinde...

Sahte 50'lik dövizleri makina ayırd edemiyor! Nasıl anlaşılır? Çözüm ne?

Son günlerde piyasada bolca miktarda sahte 50'lik döviz dolaştığı tespit edildi. Esnaf ve vatandaşlar kalpazanların yeni oyununa kurban oluyor. 

Özellikle 50'lik banknotlarla yapılan vurgunda para sayma makineleri de çare üretmiyor. Sahte 50'lik banknotları para sayma makinaları ayırd edemiyor. 

Türkiye'de son günlerde kuyumcu ve döviz büfelerinde bolca miktarda sahte 50 dolar ve 50 euroya rastlandı. Kalpazanlar özellikle 50'lik banknotlarla vurgun yapmaya başladı. 

Yeni sahte banknotları para sayma makinaları ayırd edemiyor. Bu nedenle bankalar uzun süredir 50'lik banknotları almamaya başladı. Teknolojisini yenileyerek yeni para sayma makinası alan ve bankamatiklerini güncelleyen bankalarda ise sorun yaşanmıyor. 

Uzmanlar yeni tip sahte 50'lik banknotların ayırd edilebilmesi için para sayma makinalarının güncellenmesi gerektiğini belirtiyor. Türkiye'deki esnaf 50'lik banknot almamaya başladı. Alacak olanlar ise buldukları bir test ile sahte 50'lik banknotları ayır ediyor. Nasıl mı? 

Esnafın edindiği tecrübeyle sahte 50'lik banknotları tespit etmek aslında çok basit. Bunun için bir selobant denilen basit şeffaf bant kullanılıyor. Kimilerinin 'para bantı' da dediği her kırtasiyide satılan bu şeffafa bant ile sahte 50 dolar sahte 50 euro ya da sahte 50 TL'ye anlamak çok basit. 

Bant yöntemiyle yapılan sahte para testi şöyle: 

Tüm görseli, kağıdı birebir yapılan sahte 50'lik banknotları elde de tespit etmek mümkün değil. Bunun için banknotun üzerine bantı yapıştırıp çekerek kontrol etmek mümkün. Paranın üstüne yapıştırıp çekilen bant ile sahte 50'lik banknotlar anlaşılabiliyor. 

Yapıştırıp çekilen bantın üzerinde kağıtda geliyorsa o banknotun sahte olduğu ortaya çıkıyor. Gerçek banknotlarda ise kağıt, bant üzerine yapışmıyor. Böylece sahte olan banknot kolaylıkla anlaşılıyor. Ancak bu testi tüm 50'lik dövizlere uygulamak da hayli zaman alıyor. Bunun için en pratik çözüm olarak ise esnafın ve kurumların para sayma makinalarını yeni tip sahte banknotlara karşı güncellemeleri gerekiyor.