Güncel
22 Ara 2020 08:19 Son Güncelleme: 22 Ara 2020 08:56

Saner hükümetinin güven oylaması sonrası ilk Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar

Ersan Saner Başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinin güven oyu aldıktan sonra yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleşti. Bakanlar Kurulu'nda alınan kararlar açıklandı.

Saner hükümetinin güven oylaması sonrası ilk Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar

KKTC'nin 24'üncü hükümetinin güven oyu almasının ardından ilk Bakanlar Kurulu toplantısı yapıldı. Üçlü koalisyon hükümetinde Ersan Saner Başbakanlığı'nda düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar açıklandı. Başbakan Ersan Saner, toplantı sonrası açıklama yaptı.

Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda Başbakan Saner'in yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman da hazır bulundu.

Bakanlar Kurulu toplantısında en acil konu olan 'bütçe onayı' gerçekleştirildi. 2021 Bütçesi Bakanlar Kurulu'nda onaylanarak Meclis'e sevk edildi. 

24. Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplantısında şu kararlar alındı:

-Bakanlar Kurulu 2021 bütçesini onaylayıp Meclis’e sevk etti.

-Öğrenci ehliyetleri süresi 28 Şubat’a kadar ücretsiz olarak uzatıldı.

-Bakanlıklara bağlı daireler belirlendi.

-Vatandaşlar ile bankalar arasında borç yapılandırmada, yasa gücü kararname ile daha önce uygulamada olan pul parasının alınmaması yönünde karar üretildi.

-Akaryakıta zam yapılmayacak. Dövizden kaynaklanan 4 milyon 780 bin TL’lik fark fiyat istikrar fonundan karşılanacak.

-Doğu Akdeniz Üniversitesi‘nin bütçesi onaylandı. Başbakan Saner “Bugün itibarıyla kapanma kararı yok. Üst Kurul ve Bakanlar Kurulu olaya çok hassas yaklaşıyor.” dedi.