Güncel
24 Kas 2020 08:00 Son Güncelleme: 24 Kas 2020 08:33

Saner'in hükümeti kuramamasının detayları ortaya çıktı! Halbuki ikinci çayları da içmişler

Cumhurbaşkanı Tatar'ın hükümeti kurması için görevlendirdiği UBP Başkan Vekili Ersan Saner, başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerde yaşananları anlattı. Meğer ikinci çayları da içmişler ama...

Saner'in hükümeti kuramamasının detayları ortaya çıktı! Halbuki ikinci çayları da içmişler

UBP Başkan Vekili Ersan Saner, başarısızlıkla sona erenen hükümeti kurma görüşmelerinde perde arkasında yaşananları anlattı. Saner "Kimi partiler benim UBP Başkan Vekili olmamı ileri sürerek, kimileri icraat hükümeti kurmak istemediklerini iddia ederek, kimileri kendince nedenler ileri sürerek hükümete girmekten kaçındılar." dedi. 

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner, UBP Girne İlçe Yönetimi toplantısına katıldı. Toplantıda koalisyon kurma çalışmalarında yaşananları, görüşmelerin neden başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Saner, UBP'nin Türkiye ile olan ilişkilerini ortaya koyarak şöyle dedi: "Ülke bizden hizmet bekliyor. UBP demek hizmet demektir. Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs için çok önemli projeleri vardır. Bunları yapacak olan UBP’dir. UBP’den başka hiçbir partinin KKTC’yle Türkiye arasında elektrikte enterkonnekte sistem kurulması, Türkiye’den buraya doğal gaz gelmesi, Lefkoşa’da 500 yataklı yeni hastane yapılması, yollarımızın bitirilmesi, Maraş’ın açılarak turizmimizin hizmetine girmesi projesi yoktur.”

Ersan Saner, konuşmasında hükümet kurma çalışmalarında yaşananları tek tek açıkladı. KKTC Meclisi’nin en büyük partisinin 20 milletvekili ile UBP olduğunu kaydeden Saner, şöyle konuştu: "Dolayısı ile doğal olarak hükümeti bizim kurmamız gerekir ama kimi partiler benim Başkan Vekili olmamı ileri sürerek, kimileri icraat hükümeti kurmak istemediklerini iddia ederek, kimileri kendinde nedenler ileri sürerek hükümete girmekten kaçındılar. Ancak hükümeti kurma süreci devam ediyor. Şimdi görev CTP Genel Başkanı Sayın Erhürman’da. Onun ne yapacağını ne diyeceğini bekliyoruz. Hiç kimse merak etmesin, UBP erken seçime de vardır, yeniden görev almaya da. Bir erken seçimden güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz, halkımıza ve kendimize güveniyoruz."

CTP İCRAAT HÜKÜMETİ İSTEMEDİ

Saner, oluşturdukları ilk komiteyle CTP’yle görüştüklerini hatırlattı. Saner yapılan görüşmeyi şöyle özetledi: "CTP’ye 'Siz cumhurbaşkanlığı seçiminde federasyonu savundunuz, irade 2 ayrı devletten yana çıktı. Biz icraat hükümeti kurmak istiyoruz. Eğer sizlerin 2018 yılında dörtlü hükümette yaptığınız gibi Kıbrıs işlerinde bağımsız ancak ülke menfaatleri ve çıkarları için ortak paydada buluşursak sizinle bir icraat hükümeti kurmayı konuşabiliriz', dedik. Bunun karşılığında ise onların cevabı 'Biz icraat hükümeti kurmak istemiyoruz' oldu.” 

HP'DE İKİNCİ ÇAYI DA İÇTİK AMA...

Halkın Partisi ile yapılan görüşmeni aslında çok iyi gittiğini hatta ikinci çayları da içtiklerini belirten Saner, detaylarla ilgili şöyle konuştu: “Halkın Partisi’ne ön koşulsuz, ön şartsız gittik. Yani ne bakanlık konuştuk ne de isim...Bütün bunları tartışırken çok da olumlu bir hava vardı. Halkın Partisi ile yaptığımız görüşmede o kadar da olumluydu ki hatta Dursun Bey ikinci çay istedi. Basın da 'bunlar içeride anlaştı galiba' dedi. Ama oradan ayrıldıktan 6 saat sonra HP Parti Meclisi’nden 45'e 5 ret cevabı yedik."

HP Genel Başkan Vekili Yenal Senin’le daha sonra bazı görüşmeler yaptığını ama bir türlü iki parti komitesinin bir araya gelip uzlaşı araması önerisine Senin’den olumlu yanıt alamadığını belirten UBP Genel Başkan Vekili Saner, “Ben gösterebileceğim tüm esnekliği, anlayışı gösterdim ama olmadı” dedi.

AZINLIK HÜKÜMETİ YDP NEDENİYLE KURULAMADI

Azınlık hükümeti çalışmaları ile ilgili de süreci anlatan Saner, DP ve YDP ile görüşmeler yaptıklarını, ilk görüşmede tam anlaşma sağlanacakken olmadığını, 2 partinin anlaşamadığını söyledi.  İkinci kısımda da sonuca çok yaklaştıklarını dile getiren Saner, Koral Çağmanın açıklamalarıyla YDP’nin “yokum” demesiyle sonlandığını söyledi.