Politika
11 Eki 2020 21:23 Son Güncelleme: 11 Eki 2020 22:36

Seçim ikinci tura kaldı! Akıncı mı Tatar mı?

KKTC Cumhurbaşkanlığı resmi olmayan seçimi sonuçlarına göre hiçbir aday yüzde 50 oy oranını aşamadı. Seçimler ikinci tura kaldı. KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı önümüzdeki pazar günü belli olacak. Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar ikinci turda yarışacak.

Seçim ikinci tura kaldı! Akıncı mı Tatar mı?

KKTC Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta belli olacak. Seçim ikinci tura kaldı. Bugün yapılan seçimlerde oy pusulasında yer alan 11 adaydan hiçbiri yüzde 50'nin üzerinde oy alamadığından yeni cumhurbaşkanının belirlenmesi için ikinci tur seçimin yapılacak. Bugünkü seçimde en yüksek oyu alan Mustafa Akıncı ve Ersin Tatar ikinci turda yarışacak. 

Resmi olmayan sonuçlara göre ilk turun galibi oyların yüzde 32,33'ünü alan UBP lideri Ersin Tatar oldu. Seçime bağımsız katılan Mustafa Akıncı ise yüzde 29.87 oy oranı ile ikinci sırada yer aldı. Bu sonuçlara göre önümüzdeki pazar günü yapılacak olan ikinci tur seçimde Ersin Tatar ve Mustafa Akıncı arasında tercih yapmak için seçmen sandığa gidecek. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi tamamlandı. Seçimlere yüzde 55'e yakın katılım oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 50'nin üzerinde hiç bir aday oy alamadı. Seçimler ikinci tura kaldı. Seçimlerde Başbakan Ersin Tatar ilk sırada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise ikinci sırada yer aldı.

Seçimin resmi olmayan sonuçları KKTC Bayrak Radyo Televizyonu (BRT) tarafından duyuruldu. Yüksek Seçim Kurulu'nun verilerine göre, saat 18.00'de oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından başlayan sayımda, sandıkların yüzde 94'ü açıldı. Buna göre oyların yüzde 32,33'ünü elde eden Başbakan Tatar ilk sırada yer alıyor.

Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yüzde 29,87 ile ikinci; ana muhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman yüzde 21,57 ile üçüncü sırada yer aldı. 

Diğer adayların oy dağılımı ise şöyle:

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı yüzde 5,37; Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş yüzde 4,34; bağımsız adaylar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay yüzde 5,69; Alpan Uz yüzde 0,06; Mustafa Ulaş yüzde 0,14; Ahmet Boran yüzde 0,07; Arif Salih Kırdağ yüzde 0,25; Milliyetçi Demokrasi Partisi adayı olarak yarışan Fuat Çiner yüzde 0,30.