Güncel
13 Eki 2020 08:15 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 08:17

Seçim sonrası okullarda korona endişesi! Okullar temiz mi?

Seçim sonrası okullarda korona endişesi yaşanıyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı ve anayasa halkoylaması seçiminin ardından eğitim öğretime açılan okullar temizlendi mi?

Seçim sonrası okullarda korona endişesi! Okullar temiz mi?

Seçim sonrası okullarda korona endişesi yaşanıyor. KKTC'deki seçimlere katılım korona virüs etkisiyle yüzde 52 civarında olurken, okulların seçimin hemen ertesi gün açılması yurttaşlarda endişe yarattı. 

Oy kullanılan okulların seçimden hemen sonra açılması yurttaşlarda çocukların korona virüs alabileceği endişesi yarattı. Sağlık Bakanlığı seçimin ardından okulların korona virüse karşı ilaçlandığını açıklasa da gelen eleştiriler "birkaç gün daha beklenip okulların açılmasının doğru olacağı" yönünde. 

Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Sağlık Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu ekipleri tarafından yapılan görüşmeler sonucunda 11 Ekim Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy sayımı bitiminde tüm okullarda temizlik yapılarak dezenfekte edilmesi için gerekli hazırlıklar yapılmıştır.

YSK’dan aldığımız bilgiler doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin oy kullanımı ve oy sayımı geç saatlere kalmayacağından dolayı yeterli zamanın olacağı, gerekli dezenfekte çalışmalarının yapılacağı ve bu nedenle okulların ertesi gün kapatılmasına gerek duyulmayacağını kamuoyunun bilgisine getiririz."

Yapılan açıklamaya rağmen çocuklarına okullara gönderen veliler endişeli. Yüz yüze eğitime geçiş sürecinde zaten endişelenen ailelerin korkusu seçimle birlikte daha da arttı.