KKTC
12 Eki 2020 13:24 Son Güncelleme: 12 Eki 2020 13:25

Seçim sonrası Rum provokasyonu! Derinya Sınır Kapısı'nı ateşe verdiler

KKTC Cumhurbaşkanlığı ve anayasa referandumu seçimlerinin yapıldığı gün bir grup Rum, Derinya Sınır Kapısı'nda provakasyon girişiminde bulundu.

Seçim sonrası Rum provokasyonu! Derinya Sınır Kapısı'nı ateşe verdiler

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçları belli olduktan sonra bir grup Rum, Derinya Sınır Kapısı'nı ateşe vererek provakasyon girişiminde bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ndeki (GKRY) Derinya Sınır Kapısı'nda toplanan Rumlar, ellerindeki havai fişeklerle provakasyon gerçekleştirdi. Yunan bayrağı açan grup yaktıkları hava fişekleri KKTC tarafına atmaya çalıştı. Havai fişeklerin Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki otluk alana düşmesi sonucu yangın çıktı. 

Alevlere BM güçleri müdahale etti. Rumların eylemi sırasında alarma geçen Türk güvenlik kuvvetleri, gelişmeleri yakından takip etti. 1996 yılında da fanatik Rum motosikletliler aynı yerde sınır delme eylemi yapmış BM denetimindeki ara bölgede yer alan Türk bayrağını gönderden indirmeye çalışan 2 Rum hayatını kaybetmişti. 

Polis açıklamasına göre saat 19.40 sularında başlayan provakatif eyleme 100 kadar Rum katıldı. KKTC'deki kimi medya organlarına göre Rumlar seçimin ilk turunda Ersin Tatar'ın galip gelmesinden memnun olmadıkları için bu eylemi gerçekleştirdi. 

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta kapalı Maraş'ın açılması Rumları rahatsız etmişti. KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın Türkiye devletinin de desteğini alarak 46 yıl kapalı kalan Maraş'ın yurttaşların kullanımına açılması Rumlar tarafından eleştirilmişti.