Güncel
20 Eki 2020 09:00 Son Güncelleme: 20 Eki 2020 13:53

Seçim sonrası Tatar ve Anastasiadis buluşması için sözleşildi!

Seçim sonrası KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum lider Anastasiadis'in telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Bu görüşmede iki liderin yakın bir tarihte bir araya geleceklerine dair sözleştikleri ifade edildi.

Seçim sonrası Tatar ve Anastasiadis buluşması için sözleşildi!

KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Rum lider Anastasiadis buluşmak için sözleşti. Anastasiadis'in telefonla arayıp kutladığı Ersin Tatar ile tanışmak için buluşma önerisi olumlu karşılık buldu. 

Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios yaptığı açıklamada, telefon görüşmesini anlattı. Açıklamaya göre Nikos Anastasiadis, Ersin Tatar ile bir telefon görüşmesi yaparak seçimindeki başarısından dolayı tebriklerini iletti.

Rum Hükümet Sözcüsü Kyriakos Kousios yaptığı açıklamada, Anastasiadis’in, Tatar’a ilk tanışma ve temas amacıyla en erken zamanda buluşma önerisinde bulundu ve teklifi karşı tarafça kabul edildi.

GÖRÜŞMENİN YERİ VE ZAMANI

Kousios devamla, Anastadiadis’in BM Genel Sekreterinin Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile temasa geçerek iki liderin görüşme iradesini iletti. Spehar Lefkoşa’da BM evinde bu yöndeki gerekli düzenlemeleri yapmayı üstelendi.  

Anastasiadis, Mustafa Akıncı ile temasa geçerek kendisine şimdiye kadar yapılan iş birliğinden dolayı teşekkür etti ve iletişim içinde kalmayı önerdi.

Ayrıca, Rum Hükümet Sözcüsüne göre, Anastasiadis, Akıncı’dan Kıbrıs sorunun çözümü çabalarına yardımcı olmasını istedi. Akıncı, Kıbrıs’ta barış ve istikrarın hüküm sürmesi hedefiyle her zaman iki liderin çabalarının yanında bulunacağı güvencesi verdi.