Güncel
18 Kas 2020 07:15 Son Güncelleme: 18 Kas 2020 08:05

Şeftali kebabı, fıstık sarma yiyelim, Türk toprağını Rumlara verelim öyle mi?

KKTC ve Türkiye'nin Maraş'ta mülkü bulunan Rumlara yapılan çağrıya karşı sert bir eleştiri geldi. Türkiye'de yayınlanan Yeniçağ gazetesinde köşe yazarı Arslan Bulut "Şeftali kebabı, fıstık sarma yiyelim, Türk toprağını Rumlara verelim öyle mi?" dedi.

Şeftali kebabı, fıstık sarma yiyelim, Türk toprağını Rumlara verelim öyle mi?

Maraş açılımında mülk sahibi Rumlara yapılan çağrıya sert eleştiri geldi. Türkiye’de yayınlanan milliyetçi çizgideki Yeniçağ gazetesinin yazarı Arslan Bulut, Maraş pikniğini eleştirerek şöyle dedi: "Peki, madem Rumlara tapulu gayrimenkulleri geri verilecekti, 74 Harekâtı niçin yapıldı? Tarihte savaşla elde edilen toprakların sahiplerine geri verilmesi diye bir uygulama var mıdır? Varsa nerede vardır? Karabağ'ın büyük kısmını boşaltan Ermeniler, mezarlarını bile açıp ölülerinin kemiklerini neden götürüyor?” 

İşte Arslan Bulut'un köşe yazısı....

"Demirören Haber Ajansı, haberi, "KKTC'de tarihi ziyaret... Cumhurbaşkanı Erdoğan, 46 yıl sonra açılan Maraş'ta" ana başlıklarıyla verdi.

Haberin içeriğinde, şu bilgiler de var:

"KKTC'nin Maraş kentinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de katıldığı 'pikniğin' menüsüne DHA ulaştı. Piknik etkinliğindeki yemek menüsü şöyle:

Ana yemek: Et döner, KKTC'nin yöresel lezzeti şeftali kebabı, sigara böreği, bulgur köftesi

Tatlılar: Kıbrıs Türk mutfağına özgü sini katmeri, fıstık sarma, baklava."

Peki neydi Maraş ziyaretinin hedefi? Onu da Tayyip Erdoğan ve Ersin Tatar açıkladı. Erdoğan, Kapalı Maraş'ı ziyareti öncesi KKTC'nin 37. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşmada şöyle dedi:

"Şimdi Güney'de kimler varsa Taşınmaz Mal Komisyonuna müracaat etmek suretiyle buradaki malları neredeyse, nasılsa, bunların hepsinin bedeli ödenmek suretiyle, bir defa buralar sahiplerini bulur ve sahiplerini bulduktan sonra da bu iş çözüme kavuşur. (…) Buranın gerçek sahipleri aslında bellidir ve şimdi de burası gerçek sahiplerine kavuşacağı günü beklemektedir."

Ersin Tatar da "Buradaki mal ve mülk sahipleri gelebilirler. Kendilerine iade edebiliriz. Bu şekilde burası açılacaktır. Bizim yolumuz barış, güvenlik yoludur." dedi.

Tatar, sürecin nasıl işlediğini ise şöyle anlattı:

"Bu önerimizi elbette kendi içimizde tartıştıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Türk hükümetinin de desteğini aldıktan sonra bu adımı attık. Bir kez daha buradan güney komşularımıza sesleniyorum, buradaki mal ve mülk sahipleri gelebilirler, taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden mallarını, kendilerine iade edebiliriz."

Peki, madem Rumlara tapulu gayrimenkulleri geri verilecekti, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı niçin yapıldı? Tarihte savaşla elde edilen toprakların sahiplerine geri verilmesi diye bir uygulama var mıdır? Varsa nerede vardır? Karabağ'ın büyük kısmını boşaltan Ermeniler, mezarlarını bile açıp ölülerinin kemiklerini neden götürüyor?

Yunus Emre, "Mal sahibi, mülk sahibi, Hani bunun ilk sahibi?" diye sormuş… Erdoğan, "Buranın gerçek sahipleri aslında bellidir" diyor… Bellidir ama Maraş toprağının asıl sahibi Rumlar değildir. Gazeteci Sabahattin İsmail, bir aydır "Rahmetli Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş'ın yönlendirmesiyle Vakıflar İdaresi'nin, KKTC mahkemelerinde açtığı iki ayrı davada, Maraş'ın vakıf mülkü olduğu karara bağlandı." diye haykırıyor. O vakıflar, Türk vakıflarıdır. Rumların işgali 100 yıl sürdü diye hak sahibi mi oldular?

Dolayısıyla kimin toprağını kime vermiş oluyorsunuz?

Bir de bu uygulama, Türkiye için yol olabilir! Ahmet Davutoğlu, başbakanken, "Dünyanın neresinde olursa olsun, herhangi bir şekilde bu toprağı terk etmek zorunda kim kalmış olursa olsun hepsine kapımız açık, hepsine gönlümüz açık." demişi ya...

Kim terk etmişti bu toprağı?

Tehcirde giden Ermeniler ve mübadelede giden Ortodokslar!

Volkan Vural, "Devlet Ermenilerden özür dilemeli, Ermeni ve Rumlar tekrar eski topraklarına dönsün, tekrar vatandaş olsun" diye açıklama yapmıştı!

Ömer Çelik ise bakan sıfatıyla, göç eden Ermeni, Yahudi ve Rumların torunlarını Türkiye'ye yerleşmeye davet etmişti! Dışişleri yetkilileri de vatandaşlığını kaybetmiş ya da vatandaşlıktan çıkarılmış Ermenilerin alt kuşaklarına, istemeleri halinde TC vatandaşlığı hakkı tanınmasına sıcak bakıldığını, konu üzerinde ön çalışmanın yapıldığını bildirmişti. 

Şeftali kebabı, sini katmeri, fıstık sarma yiyelim, Türk toprağını Rumlara, Ermenilere verelim öyle mi?"