Güncel
23 Eki 2020 07:35 Son Güncelleme: 23 Eki 2020 07:35

Sendikal Platform seçimlere müdahale iddiasında bulundu: Sonucu kabul etmiyoruz!

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına Sendikal Platform'dan itiraz geldi. Yazılı bir açıklama yapan platform, seçimlere müdahalede bulunulduğunu iddia etti.

Sendikal Platform seçimlere müdahale iddiasında bulundu: Sonucu kabul etmiyoruz!

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahalede bulunulduğu iddiasıyla yazılı bir açıklama yapan Sendikal Platform, sonuçları kabul etmediklerini duyurdu.

Sendikal Platform, seçime “müdahale ve dış karışmacılık” yapıldığını öne sürerek “Bu kadar müdahalenin ve dış karışmacılığın yapıldığı seçimden çıkan sonucu kabul etmiyoruz” dedi. Açıklamada KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, Dev-İş, Basın-Sen, Çağ-Sen, Koop-Sen ve Türk-Sen imzası yer aldı. 

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Hükümeti ve TC Lefkoşa Büyükelçiliğine seçimlere müdahalede bulundukları ithamında bulunuldu. Adaya uzmanlar gönderildiği TC Lefkoşa Büyükelçiliği ile AKP ve MHP milletvekillerinin “köy köy gezerek oy topladığı”, “seçim rüşvetleri” dağıtıldığı iddia edildi.

Sendikal Platform açıklamasında, Türkiye’den su sağlayan boru hattının tamiri ile Maraş’ın açılmasının da seçim malzemesi yapıldığı ifade edildi.

Öğretmen Akademisi sınavında başarılı olup, yedek listesinde olan öğrencilerin ailelerinin okula kabul için Ersin Tatar’a oy verme şartı ile tehdit edildiği ileri sürülen açıklamada, “Bazı yerleşim yerlerinde kişi başı 3,000 TL karşılığı oy satın alma piyasası açılmış, oy satın alınarak iradeye müdahale edilmiştir” denildi.

“Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhak sürecinin başladığı” öne sürülen açıklamada, “Kıbrıslı Türklerin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan haklarının korunması ve adamızın birleştirilmesi mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğimizi vurgularız” denildi.