Güncel
21 Ara 2020 14:00 Son Güncelleme: 23 Ara 2020 13:36

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler açıklama yaptı! Benim dönemimde değil!

Sözcü gazetesinin bugün manşetten verdiği haberle ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden açıklaması yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı özelkalem adıyla gönderilen açıklamada kendi döneminde sadece 1 özel kalem müdürü ataması yapıldığını açıkladı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler açıklama yaptı! Benim dönemimde değil!

Sözcü gazetesinin bugün manşetten "Say Say Bitmez" başlığıyla yayımlanan haberde adı geçen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in özel kaleminden yalanlama açıklaması yapıldı. 

Sözcü gazetesi ve internet sitesinde bugün Ordu Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'i hedefe koyan haberde "1 yılda 13 Özel kalem Müdürü değişti. Bu yolla 8 kişi sınava girmeden başka kurumlara memur atandı" denildi. Güler'in özel kaleminin gönderdiği açıklamada "Kendi dönemimde sadece 1 özel kalem müdürü ataması yapıldı. Rapor sanki benim dönemimde yaşanmış gibi yayınlandı" ifadelerini kullandı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler Ordu Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü'yle ilgili iddialar için açıklama yaptı. Güler iddialar için "Doğru olmadığı gibi gazetecilik ilkeleri gözetilmeden yanlı ve yanıltıcı bilgiler içerdiğini" söyledi. Güler, kendisinin 2019 yılında göreve geldiğini hatırlatarak, “Rapor sanki benim dönemimde yaşanmış gibi yayınlandı" dedi.

”Sadece 1 atama yapıldı”

Gazetenin haberini "taraflı, yanlı, yanıltıcı ve gerçek dışı" olarak nitelendiren Güler, "Gerçek dışı ve yanıltıcı olan bu habere karşılık kamuoyunu ve okurları doğru bilgilendirmeyi sadece Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, doğrunun hakkın yanında yer alan bir vatandaş olarak sorumlulukla benimsiyorum" denildi. 

Yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum 2019-2020 yılları içerisinde özel kalem müdürlüğü kadrosuna sadece 1 kişi atanmış ve halen kurumda çalışmaya devam etmektedir” 

Başkan Güler, bunun doğru olmadığını belirterek "Benim dönemimde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna sadece 1 kişi atanmış ve halen kurumda çalışmaya devam etmektedir." dedi. 

RAPOR 2014-2019 YILLARINI KAPSIYOR

Sözcü gazetesi Sayıştay'ın raporundaki "2014-2019 yılları arasında özel kaleme atanan kişilerden bazıları bir gün, bazıları 4 gün çalıştıktan sonra kamu kurumlarına aktarılıp memur oldu. Söz konusu yıllarda 13 özel kalem müdürü değişirken, bunlardan 8’i kamu kurumlarına geçti." tespiti sanki şimdiki Başkan Güler döneminde yaşanmış gibi okurlarına sundu. Güler, kendisinin 2019 yılında göreve geldiğini belirterek "2019-2020 yıllarını kapsayan rapor sanki benim dönemimde yaşanmış gibi gazete tarafından yayınlandı" dedi. 

Sözcü gazetesinin haberini 'taraflı, yanlı, yanıltıcı ve gerçek dışı' olarak nitelendiren Dr. Mehmet Hilmi Güler, "Gerçek dışı ve yanıltıcı olan bu cümleye karşılık kamuoyunu ve okurları doğru bilgilendirmeyi sadece Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, doğrunun hakkın yanında yer alan bir vatandaş olarak da sorumlulukla benimsiyorum." cümleleriyle açıklama paylaştı.

ORDU BELEDİYESİ'NİN AÇIKLAMASI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler'in Sözcü gazetesinin bugünkü haberine karşı yaptığı yalanlama açıklaması şöyle: 

Başkan Güler yaptığı açıklamada Sözcü gazetesinin haberini yalanladı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler haberi şu açıklamayla yalanladı: 

Sözcü gazetesinin 20 Aralık 2020 tarihli birinci sayfa manşetinde yayımlanan ‘Say Say Bitmez’ başlıklı Sayıştay Raporu’na dayandırılarak hazırlandığı iddia edilen haberde dönemimle ilgili olarak taraflı, yanlı, yanıltıcı ve gerçek dışı ifade ve cümleler yer almaktadır. Sadece gazeteden değil aynı haber gazetenin internet sitesinde de yayınlanarak görev yaptığım dönemle ilgili olarak taraflı, yanlı, yanıltıcı ve gerçek dışı satırlar okurlara ulaştırıldı. 

Haberin içeriğinde ‘1 yılda 13 Özel kalem Müdürü değişti. Bu yolla 8 kişi sınava girmeden başka kurumlara memur atandı’ cümlesi yer almaktadır. Gerçek dışı ve yanıltıcı olan bu cümleye karşılık kamuoyunu ve okurları doğru bilgilendirmeyi sadece Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olarak değil, doğrunun hakkın yanında yer alan bir vatandaş olarak da sorumlulukla benimsiyorum.

Haberde yer alan ve doğru olmayan ifade ve cümlenin doğrusu şu şekildedir:
“Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum 2019-2020 yılları içerisinde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna sadece 1 kişi atanmış ve halen kurumda çalışmaya devam etmektedir.”