Güncel
04 Kas 2020 07:34 Son Güncelleme: 04 Kas 2020 07:54

Tatar-Anastasiadis görüşmesinde masadaki çözüm önerisi

Günlerdir beklenen Tatar-Anastasiadis gayriresmi görümesi tamamlandı. Görüşme sonrası her iki liderin yaptığı açıklamalara bakılırsa, Ersin Tatar'ın masaya koyduğu çözüm önerisi toplantıya damgasını vurdu.

Tatar-Anastasiadis görüşmesinde masadaki çözüm önerisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis arasında beklenen görüşme tamamlandı. Gayrıresmi olarak düzenlenen buluşma Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilci Vekili Elizabeth Spehar’ın ara bölgedeki ikametgahında gerçekleştirildi.

Her iki liderin ilk kez biraraya geldiği buluşma sonrası Ersin Tatar basın açıklaması yaptı. Tatar, görüşmede Kıbrıs konusuna ilişkin görüşlerin ayrıntılara girmeden dile getirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar görüşme detaylarını şöyle anlattı: "Sayın Anastasiadis’e Kıbrıs’ta yaşayan iki halk olarak her birimiz kendi Devletimizde bu adayı paylaşmakta olduğumuzu ifade ettim. Dolayısıyla yan yana barış içinde yaşamak için bir işbirliği ilişkisi içinde olmamız gerektiğini ifade ettim. Bunun için, Kıbrıs’ın ortak sahipleri olarak birbirimizin eşit statüsüne saygı duymalı ve işbirliğine dayalı bir ilişki için yapıcı diyaloğa girmeliyiz." dedi.

HİDROKARBON ARAMA İŞBİRLİĞİMİZ MASADA

Ersin Tatar "Federalizm müzakereleri 1977’den beri sonuç vermekte başarısız oldu." cümlesini  kurarak toplantıdaki en önemli başlıklardan birini şöyle anlattı:  

"Bu başarısızlık üzerine kafa yormamız ve gerçekçi bir kazan-kazan sonucunu kolaylaştırmak için kalıpların dışında düşünmeye başlamamız gerekmektedir. 1960’lardan bu yana çok şey değişti ve yeni gerçekler ortaya çıktı. Biz, İki taraf arasında anlamlı güven artırıcı önlemleri ve kapsamlı işbirliği mekanizmalarını destekliyoruz. Bu bağlamda, hidrokarbon arama, çıkarma ve faydalanma konusunda işbirliği teklifimiz hala masadadır. Bu, karşılıklı refaha ve işbirliği için somut bir mekanizmanın kurulmasına katkıda bulunacaktır."

ÇÖZÜM MASASINDA EGEMEN EŞİTLİK OLMALI

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın sözlerine göre Kıbrıs'taki çözüm süreciyle ilgili çok önemli bir konuyu masaya getirdi. Onu da şu sözlerle anlattı:

"Görüşme sürecinin başlaması ile ilgili düşüncelerimizi ise kısaca şöyle ifade ettim; Biz masaya kalıpların dışında yeni fikirler koymanın zamanının geldiğine inanıyoruz. Bunların başında egemen eşitlik gelmektedir."

Geçmişteki başarısızlıklara takılıp kalınmaması gerektiğini anlattığını açıklayan Ersin Tatar, görüşmeye dair şöyle devam etti: "Adamızın ve bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayan gerçekçi ve sürdürülebilir düzenlemeler gerçekleştirmeyi amaçlayan ileriye dönük bir yaklaşım benimsemenin daha iyi olduğuna inanıyoruz. Beşli Konferans bilindiği gibi Türk tarafının önerisidir. BM Genel Sekreteri uygun bir ortam ve aşamada böyle bir konferansı gerçekleştirmenin imkanlarının araştıracağını duyurmuştu. Böyle bir konferansın mevcut kalıplar dışındaki yeni düşünce ve yaklaşımlarımızı masaya koymak için bir fırsat olacağını değerlendiriyoruz. Görüşme esnasında Sayın Anastasiades’e izolasyonlar, Kapalı Maraş ve hidrokarbonlar konularındaki görüşlerimizi de aktardım.”