KKTC
10 Ara 2020 12:39 Son Güncelleme: 10 Ara 2020 12:45

Tatar yerine neden Başbakan vekili atamadı? Cevabı geldi...

Son günlerde daha çok dillendirilen siyasi arenanın en önemli sorusu için Cumhurbaşkanlığından açıklama yapıldı. "Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçildikten sonra yerine Başbakan vekili olarak kimseyi neden atamadı?" sorunun cevabı geldi.

Tatar yerine neden Başbakan vekili atamadı? Cevabı geldi...

KKTC'de hükümet boşluğunun asıl sorumlusunun Ersin Tatar olduğuna yönelik eliştiriler ve bununla birlikte sorular sık sık gündeme geliyordu. Ersin Tatar başbakan iken katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak görevini bırakınca yerine bir vekil atamaması eleştiri konusuydu. Yerin Başbakan vekili atamadığı için Ersin Tatar'ın KKTC'de siyasi boşluk yarattığı hükümet sorununa yol açtığı eleştirileri getiriliyordu. 

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Başbakanlığa vekaleten birini atamamasına yönelik eleştirilere cevap verdi. Doğruyol, KKTC Başsavcılığı'ndan yazılı görüş talep ettiklerini belirtti ve gelen görüşü kamuoyuyla paylaştı.

Buna göre, Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı görevine başladığı 23 Ekim’de Başbakanlık ve milletvekilliği sıfatları sona erdi.

Ersin Tatar, bu göreve vekaleten birisini atamış olsaydı bu vekalet de aynı gün sona erecekti. Cumhurbaşkanı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol’un açıklaması şöyle: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık makamına vekaleten birisini atamamış olmasına ilişkin eleştirilerle ilgili olarak KKTC Başsavcılığından Başbakanlık görevinden ayrılmadan önce şifahi bilahare ise yazılı görüş alınmıştır. Alınan görüşlerde Cumhurbaşkanlığı görevinin başladığı gün ki bu tarih 23 Ekim 2020’dir, Başbakanlık ve milletvekilliği sıfatlarının sona erdiğini, dolayısıyla vekaleten birisini atamış olsaydı bu vekaletin de aynı gün sona ermiş olacağı bildirilmiştir. Başsavcılıktan alınan yazılı görüş metni Cumhurbaşkanlığımızın web sitesinden erişilebilir.”