KKTC
07 Eki 2020 19:55 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 19:55

Tatar'dan dikkat çekici tanım: Fareler şehrini açıyoruz!

Kapalı Maraş'ın açılmasına bir gün kala KKTC Başbakanı Ersin Tatar dikkat çekici bir tanımlama yaptı: Fareler şehrini açıyoruz.

Tatar'dan dikkat çekici tanım: Fareler şehrini açıyoruz!

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 46 yıl sonra yurttaşların kullanımı için açılacak olan kapalı Maraş için dikkat çeken bir tanımlama yaptı: "Fareler şehrini açıyoruz"

Ersin Tatar, 'hayalet şehir' olarak bilinen kapalı Maraş için 'fareler şehri' dedi. Kapalı Maraş'ın sahil bölümünün açılması yönünde alınan kararın Kıbrıs Türk halkının yeni geleceğinin bir başlangıcı olduğunu belirten Başbakan Tatar "Bizler, farelere ev sahipliği yapan bir şehri hayata döndürüyoruz" dedi.

Tatar, aldıkları kararda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteğinin olduğunu belirtti ve "Çok heyecanlıyım. Tarihi bir adım attık, 'Hayalet Şehir' insanlığın hizmetine sunuluyor" dedi.

Başbakan Tatar, alınan kararla tüm dünyaya aciz olmadıklarını gösterdiklerini ifade etti. Tatar, onurlu bir adım atıldığını kaydederek, "Onurlu bir gelecek için kararlı şekilde yeni adımlar da atmaya devam edeceğiz. Alınan kararı farklı yönlere çekmeye çalışan muhalefetin tavrını doğru bulmuyoruz. Bizler bu adımı devlet ve milletimiz için attık. 46 yıldır kapalı olan bir yeri insanlığa açıyoruz" diye konuştu.

'FARELER ŞEHRİNİ HAYATA AÇIYORUZ'

Kapalı Maraş'ın açılmasıyla birlikte bölgede yaşayan eski sakinlerin yerlerine döneceğine dikkat çeken Tatar, "Bizler kimsenin malını mülkünü gasbetmiyoruz. Bizler, farelere ev sahipliği yapan bir şehri hayata döndürüyoruz. Bölgede altyapı çalışmaları başladı. İlk önce hızlı şekilde altyapı çalışmaları tamamlanacak" ifadelerini kullandı.

'İTİLİP KALKILMA YOK ARTIK'

"Bir kere artık yeni bir gelecek başladı" diyen Tatar, Rum yönetimin Maraş kararına verdiği tepkiyi doğru bulmadığını söyledi. Tatar şöyle devam etti;

"Nikos Anastasiadis yönetimi adada bir anlaşma konusunda önlerine gelen birçok fırsatı tepmiştir. Bizler de diyaloğa önem veriyoruz. Elbette diyalog kuracağız ama 46 yıl insanlığa yakışmayan bir şehri açmamız konusunda olumsuz tepki veremezler. Bundan sonra yapılacak diyaloglarda artık yeni alternatif seçenekler olacak. 50 yıldır görüşüp bir sonuç alınmayan federasyon tek seçenek değildir bizim için. Egemen, eşitlik çerçevesinde görüşeceğiz. Artık Rumlar tarafından itilip kalkılma geride kaldı."