KKTC
28 Ara 2020 09:36 Son Güncelleme: 28 Ara 2020 09:47

Tatar'dan kararlı duruş: "Mavi Vatan'dan geri adım atmayız"

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’dan ‘Mavi Vatan’ konusunda asla geri adım atmayacaklarını söyledi. Tatar, Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz'deki KKTC çıkarlarının korunmasında kararlı olduklarını bildirdi.

Tatar'dan kararlı duruş: "Mavi Vatan'dan geri adım atmayız"

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz'deki hakların korunmasına yönelik kararlılık mesajları verdi. BRT'deki yayına katılan Tatar, "Mavi Vatan'dan geri adım atmayız" dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, Doğu Akdeniz'deki KKTC çıkarlırının korunması için Türkiye ile birlikte kararlılıkla hareket edileceğini vurguladı. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Türkiye ile başlatılan Mavi Vatan stratejisinden asla geri adım atılmayacak. Aksini kimse beklemesin” dedi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BRT yayınına katılarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye'nin her alanda KKTC'ye verdiği destekle birlikte siyasi, politik ve ekonomik alanda çok başarılı icraatlar yürütüldüğüne dikkat çekti.

MARAŞ AÇILIMI 2020'YE DAMGASINI VURDU

Maraş'ın açılmasının 2020 yılına damgasını vurduğunu ifade eden KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, “Maraş'ın açılması çok iyi oldu ve 2020 yılına damga vurdu. 2020'de Türkiye'nin de desteği ile önemli bir hamle olarak kayıtlara geçti. Şu an açtığımız sahildir, kamu alanıdır özel mülke dokunmadık. Artık Maraş'a açık bölge olarak bakabiliriz” dedi.

MAVİ VATAN MİLLİ MÜCADELEDİR

1994 yılından beri Maraş'ın KKTC yönetimi altında açılması gerektiğiyle ilgili makaleleri olduğunu hatırlatan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs'ta egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümle birlikte Maraş ve Mavi Vatan açılımının milli mücadele kapsamında atılan önemli adımlar olduğunu belirtti.

“Türkiye ile birlikte Doğu Akdeniz'deki ortak çıkarlarımızı korumakta kararlıyız” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, “ Mavi Vatan projesinden asla geri adım atılmayacak. Bu konuda kararlıyız. Aksini kimse beklemesin” şeklinde konuştu.

MARAŞ'TA VAKIFLARIN HAKLARI KORUNACAK

Bugüne kadar 85 bin kişi tarafından Maraş'ın ziyaret edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş açılımının KKTC'nin geleceği açısından önemine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş'ın sivilleştirilmesinin ardından vakıfların haklarına halel getirmeksizin mülkiyet sorununun iade unsuru ön planda tutularak çözüleceğini ifade etti.

KKTC'nin Türkiye'nin tam desteğini her zaman arkasında hissettiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş konusundaki geçmiş BM kararlarının açılım öncesi Türkiye yetkilileriyle istişare edildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş açılımıyla ilgili BM kararlarıyla ters düşülmeyeceğini de belirtti.