Politika
22 Eki 2020 08:40 Son Güncelleme: 22 Eki 2020 08:40

Tatar'ın Cumhurbaşkanlığı ile gündeme gelen soru: KKTC Türkiye'ye ilhak olacak mı?

Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile kulislerde konuşular soru: KKTC Türkiye'ye ilhak olacak mı?

Tatar'ın Cumhurbaşkanlığı ile gündeme gelen soru: KKTC Türkiye'ye ilhak olacak mı?

KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonunda Ersin Tatar'ın göreve gelmesi ile kulislerde konuşulan soru "KKTC Türkiye'ye ilhak olacak mı?"... Tatar'ın KKTC'nin Türkiye ile ilgili birlikte hareket etmeye dair söylemleri açıklamaları biliniyor. 

Doğu Akdeniz'de ısınan sular, Türkiye'nin yeni politikaları ile birlikte ilhak gündeme gelecek mi? Ersin Tatar, Hürriyet gazetesine verdiği demeçte bu konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. 

Ersin Tatar, cuma günü mecliste Cumhurbaşkanlığı yemini edecek. Ardından da Mustafa Akıncı’dan görevi devralacak. İlk yurtdışı ziyaretini Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere önümüzdeki hafta Ankara’ya gerçekleştirecek.

BANA KAPILARI AÇIN 

Ersin Tatar, Erdoğan'ın kendisini telefonla arayarak kutladığını hatırlatarak o görüşmeyi şöyle özetledi: "Sayın Cumhurbaşkanım kutladınız, çok teşekkür ederim, ama ben aktif olmak istiyorum, Lefkoşa’ya kapanmak istemiyorum. Bana kapıları açın, ben dünyaya Kıbrıs Türklerinin davasını mücadelesini anlatmak istiyorum’ dedim. Türkiye’nin Lefkoşa’da inşa ettiği hastanenin açılışına davet ettim. Cumhurbaşkanı Erdoğan inşallah gelecek.”

İLHAK GÜNDEMDE Mİ

Tatar, BM’nin Kıbrıs müzakerelerine, Türkiye ile istişare ettikten sonra Türkiye’yle birlikte katılacağını ve federasyon temelli Kıbrıs sürecinin sona erdiğini, yeni fikirlerin konuşulması gerektiğini anlatacağını kaydetti. Tatar, geçmişte medyada yer alan Türkiye’ye ilhak konusunun ise gündemde olmadığını belirtti.