KKTC
17 Kas 2020 20:24 Son Güncelleme: 17 Kas 2020 20:36

TBMM'de 'Maraş pikniği' kavgası: CHP davet edilmedi! Hayır edildi!

KKTC'nin 37. Kuruluş yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için CHP'nin davet edilmediği iddia edildi. İddiayı yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay. Karşı cevabı ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi...

TBMM'de 'Maraş pikniği' kavgası: CHP davet edilmedi! Hayır edildi!

TBMM Genel Kurulu'nda 'Maraş pikniği' tartışması yaşandı. AK Parti ve CHP grubu arasında KKTC kuruluş yıl dönümü etkinlikleri ile 'davet' tartışması yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay "Kıbrıs'a CHP davet edilmedi" dedi. Bunun üzerine ise AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderdiği davetiyeyi Genel Kurul'a gösterdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, KKTC'nin 37'nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle hafta sonu düzenlenen etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gittiğini hatırlatarak, "Neden başka muhalefet temsilcisi yok?" diye eleştirdi. 

Altay şöyle konuştu:
"KKTC'nin 37'nci kuruluş yıl dönümünü, Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz. Türkiye'den bir heyet gidiyor, güya devlet adına gidiyor. Türkiye'den resmi bir heyet gidiyorsa elbette Sayın Bahçeli olmalı, hiçbir itirazımız olmaz. Neden sadece Sayın Bahçeli, Sayın Başkan? Bu Meclis'te sadece AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi yok. İşinize geldiği zaman 'Bu bir milli davadır, kol kola girelim, el ele tutuşalım' diye nutuklar atarsınız, ağlamasını bilirsiniz ama 7 tane uçakla Kıbrıs'a giderken tam bir görgüsüzlüktür Cumhuriyet Halk Partisi'ne, İYİ Parti'ye, HDP'ye yani Meclis'teki siyasi parti gruplarına nezaketen bir 'buyurun' denmez mi ya? Burası, Sayın Erdoğan'ın çiftliği falan değildir. Türkiye aile devleti artık, parti devleti değil." 

Kıbrıs'a 7 uçakla gidildiğini ancak muhalefetten kimsenin olmadığı eleştirisini getiren Engin Altay'a yanıt AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan geldi. Turan, Engin Altay'ın sözleri üzerine, "Biraz önce Sayın Grup Başkanvekili'nin, 'Neden Sayın Bahçeli ile Erdoğan gitti de bizler gitmedik?' demesini ben de soruyorum. Oranın resmi davet sahibi Türkiye'nin tanıdığı, kabul ettiği KKTC'nin Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar'dı. Biz, Cumhur İttifakı'nın paydaşları olarak onurla gururla o davete icabet ettik. İsterdik ki tüm partilerin genel başkanları da aynı heyecanla aynı gururla o toplantıya katılsaydı. Şunu demek istiyorum: Kıbrıs meselesine, polemikçi bir yaklaşımla 'Uçak vardı, yoktu', 'Sen çağırıldın, ben çağırılmadım' tarzı bir söylemle yaklaşmanın ne Kıbrısımıza ne Meclisimize hiçbir faydası olmayacak. Biz, Cumhur İttifakı'nın paydaşı olan genel başkanlarla gitmekten onur duyuyoruz. Siz de Millet İttifakı'nın paydaşı olan partilerle beraber gelseydiniz, beraber orada olsaydınız. Bu davet sahibi ben değilim ki, biz değiliz ki bilerek soruyorsunuz. O yüzden, Sayın Altay'ın bu ifadesini bir daha gözden geçirmesinde fayda olduğu kanaatindeyim" ifadelerini kullandı.

Turan konuşmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderdiği davetiyeyi Genel Kurul'a gösterdi.