Politika
06 Tem 2023 01:34 Son Güncelleme: 09 Tem 2023 15:42

"Türkiye Kıbrıs’tan çıksın garantörlük kalksın" zırvası

İlk yurtdışı ziyaretini Kıbrıs Rum yönetimine gerçekleştiren Yunanistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Yorgo Yerapetritis, seleflerinden farklı olmadığını ispat ederek, “Kıbrıs’taki hedefimiz, Türk ‘işgal’ ordusunun çıkması ve garantörlüğün kaldırılmasıdır” dedi.

"Türkiye Kıbrıs’tan çıksın garantörlük kalksın" zırvası
Rum lider Nikos Hristodulidis ve Rum mevkidaşı Konstantinos Kombos ile görüşen Yunanlı Bakan, Türkiye’nin Kıbrıs’ı ‘işgal’ ettiği söylemini tekrarladı. Yerapetritis, Türkiye ve KKTC’nin iki devletli çözüm politikasına karşı çıkarak, “Kıbrıs’da yeni oldubittiler kabul etmeyeceğiz. Kıbrıs’ta iki bölgeli iki toplumlu federasyon yönünde bir çözüm istiyoruz” diye konuştu. Ayrıca, Rum lider Hristodulidis’in çabaları sayesinde AB’nin Kıbrıs konusunda daha etkin bir rol üstlendiğinin görüldüğünü ileri sürdü.

EGE’DE DİYALOG MESAJI

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre Yerapetritis, Türk-Yunan ilişkileri hakkında ise “Kıta sahanlığının, deniz hukuku temelinde belirlenmesi amacıyla gerekli diyaloğun yapılabilmesi için mevcut ortamdan yararlanmaya hazırız. Bu, Yunanistan’ın milli çizgisinden geri adım atacağı anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.