KKTC
03 Ara 2020 18:55 Son Güncelleme: 03 Ara 2020 19:09

Tufan Erhürman da hükümeti kuramadı! Görevi iade etti, gerekçesi ne?

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a iade etti.

Tufan Erhürman da hükümeti kuramadı! Görevi iade etti, gerekçesi ne?

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da hükümeti kuramadı ve görevi iade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, önce UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'i hükümeti kurmakla görevlendirmişti. Saner'in başarılı olamaması üzerine CTP Genel Başkanı Erhürman görevlendirildi. 

Ancak gelinen noktada bugün Ehürman "4'lü koalisyon için gereken güven ortamı sağlanamadı" diyerek görevi iade etti. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma görevini aldıktan sonra gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından olumlu bir sonuca varamayınca bugün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a görevi iade etti. 

Görüşmenin ardından açıklama yapan Erhürman, 4 parti arasında güven sorunu oluştuğunu belirterek “Krizlere yol açacak hükümet bir istemedik…” dedi. Erhürman, görevini iade etmesinin ardından açıklama yaparak üzerinde görüşülen 4’lü koalisyon hükümetinin, güvenoyu alamadığını dile getirerek bu yüzden görevinin süresini doldurmadan iade ettiğini söyledi. 

Ülkenin zor bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Erhürman, “Böyle zor bir dönemde hükümette güven ortamı gereklidir… Güvenoyu sırasında gerçekten istikrarlı bir hükümet modeli ile Eylüle kadar götürmekti amacımız ancak 4’lü koalisyon modelinin güvenoyu alamadığı, hepimizin rahat olacağı ve güven ortamı göremedik…” dedi.

Bugün sabah saatlerinde, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından CTP merkez binasında Halkın Partisi (HP) – Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ve Demokrat Parti (DP) liderleri bir araya geldi. Toplantı sonrasın da herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Seçim hükümeti hedefiyle dörtlü koalisyon için parti başkanları dün de yaklaşık iki saat görüşme yapmış, ancak bir sonuç alınamamıştı. Bugünkü görüşmeden de sonuç alınamamasının ardından Erhürman’ın Cumhurbaşkanı Tatar’a görevi iade edeceği bildirildi. Eylül 2021'de seçim hedefli 4’lü hükümet kurulamadı.