Güncel
27 Kas 2020 08:15 Son Güncelleme: 27 Kas 2020 08:20

Tufan Erhürman görüşmelere devam edecek! 48 saatte başaramazsa görev iade...

CTP Parti Meclisi toplantısı yapıldı. Oy birliği ile Tufan Erhürman'ın görüşmelere devam etmesi, 48 saat içinde hükümet kurulamazsa görevin iade edilmesi kararlaştırıldı.

Tufan Erhürman görüşmelere devam edecek! 48 saatte başaramazsa görev iade...

Kritik CTP Parti Meclisi toplantısında hükümet kurma çalışmaları masaya yatırıldı. Parti Meclisi oy birliği ile CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman'ın görüşmelere devam etmesini ancak 48 saat içinde hükümetin kurulamaması durumunda da görevin iade edilmesini kararlaştırdı. 

Tufan Erhürman, toplantı çıkışı yaptığı açıklamada "Önümüzdeki 48 saat önemli. Geniş tabanlı hükümet için girişimlerimizi sürdüreceğiz. Sonuç alamayacağımız ortaya çıkarsa uzatmadan görevi iade edeceğiz" dedi.

Tufan Erhürman, 48 saat süresince devam edeceğini bildirdiği görüşmelerin vakit kaybetmemek adına heyetlerle değil, parti başkanlarıyla buluşarak ya da telefonda konuşarak yapılacağını söyledi. 

CTP Parti Meclisi akşam saatlerinde hükümet kurma çalışmalarını masaya yatırdı. İlk turda yapılan görüşmeleri ele alan CTP Parti Meclisi, hükümet kurma çalışmalarının birkaç gün daha devam etmesi yönünde karar aldı. 

CTP Parti Meclisi toplantısı sonrası açıklama yapan Genel Başkan Tufan Erhürman, hükümet kurma çalışmaları kapsamında temasların birkaç gün daha sürmesi için Parti Meclisi'nden oy birliğiyle yetki aldığını söyledi. Önümüzdeki 48 saatin çok yoğun geçeceğini dile getiren Erhürman, bugün itibariyle hızlı temaslara geçeceklerini belirtti.

Parti Meclisi'nde ilk tur görüşmelerinin değerlendirmesini yaptıklarını kaydeden Erhürman, siyasi partilerle yapılan görüşmelerde tüm partilerin ilk turun tamamlanmasının ardından CTP ile temas kurmaya hazır olduklarını ilettiklerini anımsattı.

Temasların birkaç gün daha sürmesi için Parti Meclisi'nden yetki istediğini söyleyen Erhürman, "Parti Meclisi oy birliğiyle birkaç gün daha bu temasları sürdürüp, bir noktaya varıp varamayacağımızı görmek için yetki verdi" dedi.

SONUÇ ALAMAZSAK GÖREVİ İADE EDERİZ

Önümüzdeki 48 saatin çok yoğun geçeceğini dile getiren Erhürman, hızlı bir şekilde bu temasları yapacaklarını, sonuç alınamayacak noktaya varılırsa görevi iade edeceğini belirtti. Müzakere heyetleriyle tekrardan partileri tek tek dolaşmayacaklarının altını çizen Erhürman, "Zaman kaybetmek istemiyoruz. Yarın için birtakım düşüncelerimiz var. Siyasi partilerle konuştuk. Hızlı bir temas turu olacak. Tüm partilerle temas edeceğiz" diye ifadelerini kullandı.

GENİŞ TABANLI HÜKÜMET

Geniş tabanlı hükümet formülünde ısrarcı olduklarını dile getiren Erhürman, "Bu formülle ilgili heyetlerle yaptığımız görüşmelerde ret cevabı almadık. Geniş tabanlı hükümete ihtiyaç duyulduğuna inanmaya devam ediyoruz. Zor koşullarda geniş tabanlı hükümetin başa çıkması daha kolay olur düşüncesindeyiz. Başka ihtimaller varsa değerlendiririz" dedi. 

UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner'in "başbakanlık şartıyla UBP elini taşın altına koyar" açıklamasının hatırlatılması üzerine Erhürman, "UBP ile görüşmemizde böyle bir konu gündeme gelmedi.  Hükümeti kurma görevi bizde. Bu görev doğrultusunda görüşme yapıyoruz. Hükümeti kurma görevi bizde olduğuna göre bizim başkanlığımızda hükümetin kurulması için müzakere yürütüyoruz. Bir noktaya varamayacağımızı görürsek, görevi devredersek, Ersan Saner'e görev iade edilirse, o zaman söyledikleri şey söz konusu olabilir" açıklamasını yaptı.