Türkiye
01 Oca 2021 10:47 Son Güncelleme: 01 Oca 2021 10:53

Türkiye BioNTech ile ortak aşı üretimi için harekete geçti

Türkiye, BioNTech firmasıyla koronavirüs aşısını ortak üretmek için harekete geçti. Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğindeatılan ilk adımda BionTech ile görüşme yapılacak.

Türkiye BioNTech ile ortak aşı üretimi için harekete geçti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı BionTech'in koronavirüs aşısı için harekete geçti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın Almanya’ya giderek BionTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşeceğini belirterek, "Beraber bir üretim tesisi Türkiye’de kurabilir miyiz diye bizzat gidip görüşmesini istedim" dedi.

OCAK AYINDA BAŞLAYACAK

Yerli ve milli aşı çalışmalarına ilişkin bilgi veren Varank, "Bizim hocalarımızdan üçü faz 1 yani insan çalışması yapacak aşamadalar. Bunların ürünlerin üretileceği tesislerde 3 tane özel sektör firmamız Sağlık Bakanlığı'ndan dünya standartlarında üretim yapabilecekleri sertifikalarını aldı. Bir hocamız pilot üretimini tamamladı. Başvurusunu Sağlık Bakanlığına yaptı. Onay aldıktan sonra faz 1 insan çalışmalarına başlayacaklar. Ocak ayı içinde bu aşıların en az bir iki tanesinde faz çalışmalarına başlamak istiyoruz. Yerli ve milli aşımızı piyasaya çıkarmak için de gayretlerimiz büyük bir hızla sürüyor" değerlendirmesini yaptı.

BİONTECH'LE GÖRÜŞME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın Almanya'ya giderek Prof. Dr. Uğur Şahin ile görüşeceğini belirterek şöyle konuştu:

"TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hocamıza talimat verdim, Almanya'ya gitmesi için. Beraber üretim yapabilir miyiz? Türkiye, iyi bir noktada. Kendi aşımızı geliştirmekte kararlıyız. Salgınla beraber özellikle insanların aşılanmasıyla insan adayları bulmakta zorlanıyorsunuz özellikle faz 3 aşamasında ama biz bu işe çok ciddi şekilde devam ediyoruz. Çünkü bu salgının uzun yıllar devam edeceğini görüyoruz. Onların üretim kapasitelerinde(BioNTech) bir kısıt var. Beraber bir üretim tesisi Türkiye'de kurabilir miyiz diye bizzat gidip görüşmesini istedim. Ortak üretim, Ar-Ge konularını Hasan Hoca görüşecek."