Türkiye
10 Haz 2020 13:17 Son Güncelleme: 10 Haz 2020 13:18

Türkiye'de Erdoğan'ı düşündüren anket sonucu

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı'nın oy oranı %47 olurken mevcut iktidarın ekonomik sorunları çözeceğine inananların oranı %40 oldu. İki araştırma sonucu arasındaki %7'lik fark, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı düşündürüyor.

Türkiye'de Erdoğan'ı düşündüren anket sonucu

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı'nın oy oranı %47 olurken mevcut iktidarın ekonomik sorunları çözeceğine inananların oranı %40 oldu. İki araştırma sonucu arasındaki %7'lik fark, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı düşündürüyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma Başkanı Can Selçuki, yaptıkları son anketin sonuçlarını değerlendirdi.

DEVA Partisi'nin oyu yükseldi

Can Selçuki, ankette öne çıkan en önemli bulgulardan birinin Ali Babacan'ın DEVA Partisi'nin aldığı oy oranı olduğunu söyledi.

Daha önceki anketlerde dikkate değer bir oy oranı çıkmayan DEVA Partisi'nin oylarının son ankette yüzde 1.5 çıktığını belirten Selçuki, bunun nedenini ise Babacan'ın medyada görünmeye başlaması ve gösterdiği performanstan kaynaklandığını söyledi.

AKP pandemi döneminde yükseldi

Ankete göre Cumhur İttifakı'nı oluşturan AKP ve MHP'nin oy oranı yüzde 47'de kalıyor. AKP'nin oy oranının pandemi döneminde bir miktar yükseldiğini belirten Selçuki, normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte tekrar salgın öncesi döneme gerilediğini söyledi.

Selçuki, bunun nedeninin ise insanların sağlık kaygısı azalmaya başlayınca karşılaştıkları ekonomik tablo olduğunu vurguladı.

Ekonomideki sorunları Erdoğan çözer diyenlerin oranı düştü
Seçmenin en önemli sorun konusunda ilk 5 maddenin ekonomik sorunların yer aldığına dikkat çeken

İstanbul Ekonomi Araştırma Başkanı Can Selçuki, Cumhur İttifakı'nın oyunun yüzde 47 olmasına rağmen, "Ekonomideki sorunları Erdoğan çözer" diyenlerin oranın sadece yüzde 40 olduğunu belirtti.