Türkiye
01 Ara 2020 08:12 Son Güncelleme: 01 Ara 2020 08:43

Türkiye'de yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı: Hafta sonu ve akşamları sokak kısıtlaması

Türkiye koronavirüsün ikinci dalgasından en çok etkilenen ülkeler sıralamasında dünyada üçüncü Avrupa'da birinci sıraya yükselince sert tedbirler alındı. Hafta sona ve akşamları sokağa çıkmak yasaklandı.

Türkiye'de yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı: Hafta sonu ve akşamları sokak kısıtlaması

Türkiye'nin koronavirüs mücadelesinde yeni tedbirler açıklandı. Kabine Toplantısı ile koronavirüs tedbirleri görüşüldü. Toplantının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kovid-19'a karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı.

Erdoğan, vaka sayısının 30 bine dayanmış olmasının herkesin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösterdiğini vurguladı.

Recep Tayyip Erdoğan, "Salgının olumsuz etkisini azaltmak için insan hareketliliğini en aza indirmeyi amaçlayan tedbirler dışında çare bulunmuyor" ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına göre Türkiye'nin yeni koronavirüs tedbirleri şöyle: 

*Hafta içi her gün saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Bu kısıtlama hafta sonları cuma akşamı 21.00'den pazartesi sabah saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edecek.

*Üretim, tedarik, lojistik, sağlık, tarım, orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışında tutulacak. Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışında tutulacak.

*Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek.

*Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

*Umumi Hıfzıssıhha Kurulları, illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacaktır.

*Anasınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.

tir. Milletimizden salgının evlerde bulaşma oranının arttığını göz önünde bulundurarak, tehdit geçene kadar misafir kabulüne ara vermelerini özellikle rica ediyorum.

*Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak.

*Cenaze namazları yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlar da yine bu sayıyı geçemeyecek.

*Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecek.

*Umumi Hıfzıssıhha Kurulları her alışveriş merkezi ve semt pazarı için aynı anda kabul edebilecekleri müşteri sayısını tek tek belirleyecek.

*Alışveriş merkezlerine girişte HES Kodu uygulamasına geçilecek.

*Kalabalık caddelere, meydanlara girebilecek kişi sayısı yine Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararıyla sınırlanabilecek.

*Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının belirleyeceği zorunlu hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası olarak uygulanabilecek.

*50 kişiden fazla çalışanı olan iş yerlerinde iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı veya belirlenen bir personel tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.

*Bu hususlarla ilgili detaylar İçişleri Bakanlığının yayınlayacağı genelgede yer alacak ve salı akşamından itibaren uygulanmaya başlanacak.