Güncel
07 Eki 2020 23:27 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 23:28

Türkiye'den gelen su bu gece yarısı evlere ulaşıyor

Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Dursun Oğuz, geçtiğimiz gün onarımı tamamlanıp yeniden hizmete alınan boru hattıyla Türkiye'den gelen suyun gece yarısından itibaren evlere ulaşacağını söyledi. 

Türkiye'den gelen su bu gece yarısı evlere ulaşıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi Boru Hattı tamiratının ardından Türkiye'den KKTC'ye ulaşan su, bu gece yarısı evlerde kullanılabilecek. Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye'den gelen suyun gece yarısından itibaren evlere ulaşacak" dedi. 

Geçtiğimiz gün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Başbakanı Ersin Tatar'ın katılımı ile düzenlenen 'su verme töreni' sonrası Türkiye'den gelen su bu gece yarısından itibaren kullanılabilecek. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi Boru Hattı 108 gün süresince onarım nedeniyle işletilememişti. Onarımın ardından Türkiye'den gelen su KKTC'de depolanmaya başlandı. Tarım ve Doğal Kaynakları Bakanı Dursun Oğuz, Türkiye suyunun gece yarısı itibariyle yurttaşların evlerine ulaşacağını söyledi. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi Boru Hattı, dünyada ilk defa uygulanan askıda borulu sistem olarak dizayn edildri. Anamur'da inşa edilen Alaköprü Barajı'ndan alınan su bu sistemle KKTC'deki Geçitköy Barajı'na aktarılıyor. Akdeniz'e dökülen Dragon Çayı'nın yılık 750 milyon metreküplük suyu KKTC'ye ulaşıyor.