Güncel
26 Kas 2020 11:00 Son Güncelleme: 26 Kas 2020 11:57

Türkiye'nin Çin aşısı ile imtihanı! 50 milyon doz geliyor ilk aşı ne zaman?

Türkiye, koronavirüs mücadelesinde 50 milyon doz Çin aşısının anlaşmasını yaptı. Sağlık Bakan Koca, anlaşmayı açıklarken ilk aşı takviminin başlayacağı günü de duyurdu.

Türkiye'nin Çin aşısı ile imtihanı! 50 milyon doz geliyor ilk aşı ne zaman?

Covid-19 aşısının Türkiye'ye ne zaman geleceği ve nasıl uygulanacağına ilişkin detaylar  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın düzenlediği basın toplantısında açıklandı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısından 50 milyon dozun satın alınması için anlaşıldığını açıkladı.

Aşının vatandaşlara ücretsiz uygulanacağını söyleyen Koca, aralık-ocak-şubat ayları gibi aşının getirilmesi için sözleşme yapıldığını aktardı: "Aralık ayında asgari 10 milyon olmak üzere 20 milyon hedefliyoruz. Ocak ayında 20 milyonda sorun yok. 50 milyon doz için sözleşme imzalandı."

DÜNYANIN TERCİH ETTİĞİ AŞILAR

Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Kanada gibi ülkeler aşı çalışmalarında başı çeken Pfizer BioNTech aşısı (Amerika-Alman şirketleri), Moderna aşısı (Amerika menşeli) ve AstraZeneca aşısının (İngiltere menşeli Oxford Üniversitesi ortaklığıyla) üçünden de sipariş etti.

AŞI İÇİN ÇABALIYORUZ

Koca, aşı üreten bütün firmalarla yakın diyalog içinde olduklarını söylerken, "Erken dönemde vatandaşımızı aşıya eriştirmek noktasında bir çaba içindeyiz" dedi ve ekledi:

"Yapılan sözleşmeyle aralık, ocak ve şubat ayında bir sorun olmazsa toplam 50 milyon doz aşı için imza atıldı. Yani sözleşme imzalandı. Aralık ayında asgari 10 milyon olmak üzere ama 20 milyonu hedefliyoruz.

"Ocak ayında 20 milyonda sorun yok. Şubat ayında da asgari 10 milyon olmak üzere toplam 50 milyon doz için sözleşme imzalandı.

11 ARALIK'TA İLK AŞI

"Diğer mRNA aşısı için de aralık ayında bir milyon, devamında da yine benzer şekilde, takvimi daha netleşmedi, 25 milyona kadar aşının verilebileceği şeklinde görüşmelerimiz devam ediyor. Rusya ve diğer aşılarla da irtibat halindeyiz.

"Çok erken dönemde güvenilirliğini ve etkinliğini bildiğimiz aşılarla hızla başlayalım istiyoruz. O nedenle şu an için sözleşmeye bağlanan 50 milyon aşı için muhtemelen 11 Aralık gibi bu aşı takvimine başlanabilir bir aksilik olmazsa."

YERLİ AŞI NİSANDA

Bakan Koca, yerli aşı çalışmaları için ise şunları söyledi: 

"Biliyorsunuz 16 aşımız var. Yerli aşılarla ilgili inaktif olan 4 aşımız var. Bir tanesi faz çalışmasına geçti, 44 gönüllü vatandaşımıza da yapıldı. Herhangi bir sorun görülmedi. En geç nisan ayında faz-3 çalışması ve yaygın kullanımına geçebileceğimizi ümit ediyorum.

"Diğer aşıları da yakından takip ediyoruz. Yani yerli aşılarımız sadece bir değil, birden fazla aşı olacak. Muhtemelen nisan ayında kullanıma geçmiş olacağız." 

SINOVAC AŞISI NEDİR

Özel bir Çin şirketi olan Sinovac Biotech, CoronaVac adını verdiği aşı için Temmuz ayında Brezilya'da bir Faz 3 denemesi başlattı ve bunu Endonezya ile Türkiye'deki diğer çalışmalar izledi. Sinovac henüz son aşama deneme verilerini yayınlamazken, 19 Ekim'de Brezilya'daki yetkililer Aşama 3 denemelerinde test ettikleri beş aşı arasından en güvenli olduğunu söylediler. Brezilya hükümeti 9 Kasım'da, ülkenin Sinovac davasını bir önceki ay olumsuz bir vaka nedeniyle durdurduklarını duyurdu. Çalışmaların durdurulmasının ayrıntıları verilmedi ancak açıklamadan iki gün sonra testler tekrar başlatıldı.