Türkiye
13 Eki 2020 17:00 Son Güncelleme: 13 Eki 2020 23:03

Türkiye'nin Navtex ilanı sonrası ABD'den skandal açıklama

Türkiye'nin Navtex ilanı sonrası ABD'den skandal açıklama. Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetini 'provokasyon' olarak nitelendirdiler.

Türkiye'nin Navtex ilanı sonrası ABD'den skandal açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin yeniden Doğu Akdeniz'e açılması hakkında skandal bir açıklama yaptı. 

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki araştırma faaliyetlerine yeniden başlamasını ABD Dışişleri Bakanlığı "provokasyon" olarak nitelendirdi. Türkiye'den araştırmaları durdurmaya ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere yeniden dönmeye davet edildi. 

ABD Dışişleri Bakanlık Sözcüsü Morgan Ortagus konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "ABD, Türkiye'nin 11 Ekim'de, Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de hak iddia ettiği bölgelerde araştırma faaliyetlerine yeniden başladığını duyurmasından dolayı üzgündür." ifadesini kullandı.

Ortagus, Türkiye'nin bu eyleminin bölgedeki gerginliği "tek taraflı" olarak tırmandırdığını ve iki NATO müttefiki Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesini "bilerek zorlaştırdığını" iddia etti.

ABD'li sözcü açıklamasında, "Baskı, tehdit, gözdağı ve askeri eylemler, Doğu Akdeniz'deki gerginliği çözmeyececektir. Türkiye'yi bu hesaplanmış provokasyona son vermeye ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere bir an önce başlamaya çağırıyoruz. Tek taraflı eylemler güven tesis etmez ve kalıcı çözüm üretmez." değerlendirmesine yer verdi.