KKTC
08 Ara 2020 17:56 Son Güncelleme: 08 Ara 2020 18:05

UBP-DP-YDP hükümetinin kabine listesi Cumhurbaşkanına sunuluyor

UBP-DP-YDP hükümetinin kabine listesinin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunulmasına saatler kaldı. Açıklamayı UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner yaptı.

UBP-DP-YDP hükümetinin kabine listesi Cumhurbaşkanına sunuluyor

Ersan Saner, üçlü azınlık hükümeti protokolünü UBP Parti Meclisi’ne sunduktan sonra açıklama yaptı. Saner, UBP-DP-YDP hükümetinin kabine listesini bu akşam ya da yarın Cumhurbaşkanı'na sunacağını ifade etti. 

Saner, kendi partisindeki toplantıyla ilgili “UBP Parti Meclisi’ne yaşadığımız süreçle ilgili çok ayrıntılı bilgiler aktardım” dedi. Saner, bugün önce MYK sonra PM ile bir araya geldiklerini, hükümet protokolüne ilişkin gerekli bilgileri aktardıklarını kaydetti.

Ersan Saner, koalisyonda yer alacak 3 partinin liderinin hükümet protokolünü Cumhuriyet Meclisi’nde imzalayacaklarını söyledi. Saner, imzanın ardından koalisyona ilişkin kabineyi ise bu akşam ya da yarın Cumhurbaşkanı’na sunacaklarını belirtti.

İki aydır ülkenin hükümet boşluğu yaşadığını, geçirilmeyi bekleyen pek çok yasa tasarısı ve tüzüğün bulunduğunu belirten Saner, bunların yanı sıra koroanvirüs salgınının tüm dünyayı tehdit etmeye devam ettiğini, bu kapsamda ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade etti, “ülkede acilen hükümete ihtiyaç var” dedi.

Saner, acilen hükümeti kuracaklarını ve acil bir şekilde bütçeyi geçireceklerini kaydederek, “güvenoyunun alınmasının ardından ilk hedef bütçeyi geçirmek” dedi.