KKTC
13 Oca 2021 09:44 Son Güncelleme: 13 Oca 2021 09:49

UBP erken seçim tarihi konusunda Ersan Saner'e yetki verdi

KKTC'de beklenmedik bir şekilde gündeme gelen erken seçimle ilgili UBP toplantı yaptı. UBP Merkez Yönetim Kurulu, Genel Başkan Ersan Saner'e erken seçik tarihini belirlemesi için tam yetki kararı aldı.

UBP erken seçim tarihi konusunda Ersan Saner'e yetki verdi

UBP Merkez Yönetim Kurulu, partinin Genel Başkan'ı ve Başbakan Ersan Saner'e erken seçim tarihini belirlemesi için tam yetki kararı aldı. 

Başbakan Ersan Saner'in, Resmiye Canaltay'ın meclis başkanlığının reddedilmesinin ardından yaptığı 'erken seçim' önerisi ve son siyasal gelişmeleri değerlendirmek üzere toplanan UBP MYK toplantısına ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, UBP Merkez Yönetim Kurulu'nun hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için Başbakan Ersan Saner'e yetki verildiği kaydedildi.

UBP Merkez Yönetim Kurulu’nun bugünkü toplantısıyla ilgili açıklama şöyle:

“Ulusal Birlik Partisi Merkez Yönetim Kurulu Genel Başkan, Başbakan Ersan Saner’in başkanlığındaki toplantısında Cumhuriyet Meclisi Başkanlık seçim sürecinde yaşananları, hükümet ve ülkedeki gidişatı değerlendirmiştir.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Genel Başkan Ersan Saner’a izlediği politikada destek belirtilmiş Genel Başkan’a, hükümet ortakları ve muhalefet partileri ile istişare etmek ve salgın sürecini göz önünde bulundurmak suretiyle erken seçim tarihini belirlemesi için yetki vermiştir.

Merkez Yönetim Kurulu’nda ayrıca salgın sürecinin devam ettiğine dikkat çekilerek hükümetin gerek hastalıkla mücadele ve aşılama gerekse halkın ekonomik sıkıntılarının aşılması için yapacağı çalışmalara destek verileceğinin altı çizilmiştir.”