Güncel
01 Kas 2020 08:16 Son Güncelleme: 01 Kas 2020 08:37

UBP Kurultayı tamamlandı! Yeni UBP Genel Başkanı kim oldu?

UBP Olağanüstü Kurultayı tamamlandı. Genel Başkan seçiminin yapıldığı kurultayda gözler 5 adaydaydı. UBP 11. Olağanüstü Kurultayı'nda yeni genel başkanı seçimi yapıldı.

UBP Kurultayı tamamlandı! Yeni UBP Genel Başkanı kim oldu?

UBP Olağanüstü Kurultayı tamamlandı. Partililerin oy kullanımı tamamlanarak sandıktan çıkan sonuçlar duyuruldu. Kazanan kim? 

UBP 11. Olağanüstü Kurultayı'nda 5 aday yarıştı. Faiz Sucuoğlu, Hasan Taçoy, Ünal Üstel, Dursun Oğuz, Nazım Çavuşoğlu arasındaki rekabetin sonucu açıklandı. Sandıktan hiçbir aday yüzde 50 üzerinde oy alamadı. İlk turun galibi Faiz Sucuoğlu 2706 oy aldı. İkinci sırada gelen Nasan Toçay ise 2102 oy alarak UBP Genel Başkanı adayı olarak ikinci tura kalmayı başardı. 

UBP'nin 11. Olağanüstü Kurultayı'nda hiçbir aday yüzde 50 üzerinde oyu alamadığı için genel başkanlık seçimi ikinci tura kaldı. UBP Genel Başkanı 7 Kasım Cumartesi günü yapılacak ikinci tur seçimle belirlenecek. 

YARIŞTAN ÇEKİLECEK Mİ?

Ancak ikinci tura kalan aday Hasan Taçoy, kurultay sonrası yaptığı açıklamayla dikkat çekti. 2102 oy alan Hasan Taçoy ilk turu ikinci sırada tamamladı. Faiz Sucuoğlu ile arasında 604 oy fark oluşan Hasan Taçoy, ikinci tur yarışına katılmayacağına dair sinyal verdi. Taçoy, salı günü diğer adaylarla da görüşerek, ikinci turdaki seçime katılıp katılmayacağını açıklayacağını söyledi. 

İLK TURDA KİM NE KADAR OY ALDI

İlk tur oy oranları şu şekilde sonuçlandı:

Faiz Sucuoğlu: 2706 oy

Hasan Taçoy: 2102 oy

Ünal Üstel: 575 oy

Dursun Oğuz: 688 oy

Nazım Çavuşoğlu: 691 oy

 

Kurultay sonrası sonuçların açıklanmasıyla birlikte ilk turun galibi ilan edilen Faiz Sucuoğlu bir konuşma yaptı. Sucuoğlu pandemiye rağmen olağanüstü kurultaya 6800 üyenin geldiğini belirterek "Muhteşem bir kurultayı başarıyla tamamladık. Sizlere teşekkür ediyorum. UBP’nin farkını ve büyüklüğünü yine gösterdiniz. UBP daha güçlü ve büyüyerek çıkmıştır bu kurultaydan. Şölen havasında geçirdik. UBP’de kimse kavgaya izin vermez. UBP birdir, biz birlikteyiz. UBP birse, KKTC de güçlüdür. Biz olmayı başarırsak her şeyi de başarırız” dedi. 

Sucuoğlu ikinci tur seçiminde Hasan Taçoy dışındaki üç adayla birlikte hareket edeceklerini vurgulayarak “İthal anket oyunlarını da artık görelim” diyerek anlamlı bir mesaj verdi. 

KARARIMI SALI GÜNÜ VERECEĞİM

Seçimi ikinci olarak tamamlayan Hasan Taçoy, ikinci tur yarışına katılmayacağına dair sinyal verdi. Taçoy, kendine yakın isimlerle konuşarak ikinci tur seçimine katılım katılmayacağını salı günü açıklayacağını söyledi.