Politika
21 Eki 2020 19:59 Son Güncelleme: 21 Eki 2020 20:31

UBP Kurultayı tarihi belirlendi. Ersin Tatar son kez UBP lideri olarak konuştu

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile boşalacak olan genel başkanlık koltuğunda kim olacak? Bu sorunun cevabı için UBP Olağanüstü Kurultayı tarihi belirlendi.

UBP Kurultayı tarihi belirlendi. Ersin Tatar son kez UBP lideri olarak konuştu

Ersin Tatar'ın cumhurbaşkanı yemini ettiği gün boşalacak olan UBP Genel Başkanlık görevine kim seçilecek? Bu sorunun cevabı için UBP Olağanüstü Kurultayı'nda ortay açıkacak adaylarla belli olacak... Olağanüstü kurultay tarihi belirlendi: 31 Ekim. 

UBP Parti Meclisi bugün yaptığı toplantı ile genel başkanın seçileceği kurultayın tarihini 31 Ekim olarak belirledi. Bugün düzenlenen toplantıya Ersin Tatar son kez UBP Genel Başkanı olarak katıldı. 

UBP Genel Başkan Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle boşalan başkanlık koltuğuna hangi ismin geleceğini belirlemek için kurultaya gidiyor...

Kurultay takvimi bu akşam düzenlenen PM toplantısında ele alındı. Toplantı sonrası basın açıklaması yapılmadı.

Genel başkanlık seçimi için 31 Ekim tarihinde ilk tur, 7 Kasım’da ise ikinci tura gitme yönünde karar alındı. 

Toplantıda kurultaya aday olacak isimlerin de görüşüldüğü iddia edildi. Kurultayda 4 adayın yarışması bekleniyor.

Düzenlenen PM toplantısında Ersin Tatar son kez parti meclisine genel başkan olarak seslendi.

Cumhurbaşkanı seçilen Genel Başkan Ersin Tatar, toplantı öncesi kısa bir konuşma yaptı. Partililere teşekkür ederek en kısa sürede tüm süreçleri tamamlayacaklarına inandığını belirtti.

Ersin Tatar, parti tüzüğü uyarınca kurultay gününe kadar görevi UBP Genel Sekreteri Ersan Saner'e devretti. Kurultaya Ersan Saner liderliğinde gidilecek. 

HÜKÜMET KURMA GÖREVİ UBP GENEL BAŞKANINA

Tatar, UBP'nin seçim sürecini sorumluluk bilinciyle en iyi şekilde tamamladığını kaydetti. Tatar, kurultay sürecinde de bu şekilde hareket edeceklerini söyledi.

Ersin Tatar, seçilecek olan UBP Genel Başkanı'na hükümeti kurma görevi vereceğini söyledi. Ersin Tatar, KKTC'de bu süreçte Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceğini de açıkladı: "Yeni hükümet kurulana kadar, mevcut hükümet görev başındadır. Cumhurbaşkanı her zaman Bakanlar Kurulu'na başkanlık edebilir. Yeni genel başkan seçilene ve hükümet kurulana kadar Bakanlar Kurulu’na başkanlık edeceğim. Bu süreci en iyi, doğru, hukuka uygun şekilde yönetmek hepimizin görevidir" 

SİZİN ADINIZA SARAYA GİDİYORUM

Bugünkü Parti Meclisi’nin katılacağı son parti meclisi olduğunu da kaydeden Ersin Tatar, şunları söyledi:

"Hayat böyle bir şey, zaman zaman duygusal da olunabiliyor. Hepinize müteşekkirim. Sizin adınıza saraya gidiyorum. KKTC'nin 5’inci cumhurbaşkanı olmak benim için gururdur, şereftir… Bizim cumhurbaşkanlığımızda birlik, beraberlik, bütünlük, toplumsal uzlaşı ve toplumsal dayanışma son derece önemli olacak. Bu makam, bunu gerektiriyor. Bu görevi layığıyla sürdürmek, halkımızı daha iyi bir geleceğe taşımak için elden gelen neyse yapılacak.”