KKTC
06 Kas 2020 07:48 Son Güncelleme: 06 Kas 2020 08:01

UBP'deki gelişmeler Ersin Tatar operasyonu mu? Erhan Arıklı sert konuştu

UBP'deki gelişmeler hakkında YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı sert konuştu. UBP'deki genel başkanlık seçiminden iki adayın çekilerek genel kurulun ertelenmesinin 'Ersin Tatar operasyonu' olmayacağını anlamlı bir şekilde belirtti. Tatar'a da sert mesaj gönderdi: "Umarız Sayın Cumhurbaşkanı artık UBP’nin Genel Başkanı değil ülkenin Cumhurbaşkanı olduğu gerçeğini kabullenerek, hukuk kurallarını ve teamülleri daha fazla zorlamaz”

UBP'deki gelişmeler Ersin Tatar operasyonu mu? Erhan Arıklı sert konuştu

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, UBP'deki son gelişmeleri değerlendirirken sert mesajlar gönderdi. Televizyondaki programa telefonla bağlanarak konuşan Erhan Arıklı, UBP’de ikinci turun iptal olması kararıyla Ersin Tatar’ın ilgisi olduğunu düşünmediğini ifade etti.

Anlamlı bir şekilde UBP'deki gelişmelerde Ersin Tatar ilişkisinin olmadığını söylemesine rağmen Erhan Arıklı şöyle devam etti: "Umarız Sayın Cumhurbaşkanı artık UBP’nin Genel Başkanı değil ülkenin Cumhurbaşkanı olduğu gerçeğini kabullenerek, hukuk kurallarını ve teamülleri daha fazla zorlamaz”

Arıklı, UBP'de iki adayın da genel başkanlık yarışında çekilerek olağanüstü kurultayın ertelenmesinin Hüseyin Özgürgün’e genel başkanlık vermek için yapılan bir operasyon olduğuna yönelik iddiaları da değerlendirdi.

Arıklı bunun bir operasyon olduğunu düşünmediğini kaydederek “Geçmişte Özgürgün’e partiyi toparlama görevi 2 kez verilmişti. 3’üncü görev de pekala verilebilir” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI GÖREVLENDİRMEYİ YAPMALI

Ersin Tatar’ı hükümet kurmak için görevlendirme yapmasını isteyen Arıklı, reformların ötelendiğini, sorunların kronikleşmeye başladığını söyledi. Arıklı'nın konuyla ilgili yaptığı bir yazılı açıklamasında ise “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ülkemizde yaşananlar, hukuka ve teamüllere aykırı gelişmelerdi” dedi. 

TEAMÜLLERE AYKIRI DAVRANDI

Arıklı, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayını beklemeden hükümet kurabilecek bir milletvekiline hükümeti kurma görevi vermesi gerekirken, “teamüllere aykırı bir şekilde” kurultaydan çıkacak UBP Genel Başkanına bu görevi vereceğini söylediğini ve böylece “ülkeyi bir hükümet boşluğuna terk ettiğini” söyledi.

Açıklamasına “Bugünse UBP içinde, akıllara durgunluk veren gelişmeler olmuştur. Bu gelişmeler ve yaşanan tartışmalar şüphesiz UBP’nin kendi iç işidir” şeklinde devam eden Arıklı, yapılması gerekenin hükümet çalışmaları ile UBP’deki gelişmeleri birbirinden ayırmak olduğunu ifade etti. 

UBP GENEL BAŞKANI DEĞİL CUMHURBAŞKANISIN

“UBP’de kurultay 45 gün sonra yapılacaksa, Sayın Cumhurbaşkanı acil bir şekilde hükümeti kurmak için bir milletvekilini görevlendirmek zorundadır” diyen Arıklı, “Umarız Sayın Cumhurbaşkanı artık UBP’nin Genel Başkanı değil ülkenin Cumhurbaşkanı olduğu gerçeğini kabullenerek, hukuk kurallarını ve teamülleri daha fazla zorlamaz” ifadelerini kullandı.