Güncel
16 Eki 2020 08:25 Son Güncelleme: 16 Eki 2020 08:27

Ülke şokta! İngiltere’den Brexit göçü başladı

İngiltere zenginleri ülkeden göç hazırlığında... Zengin İngilizler yeni dönemde çareyi diğer Avrupa ülkelerinden vatandaşlık hakkı satın almakta buluyor.

Ülke şokta! İngiltere’den Brexit göçü başladı

Zengin İngilizler ülkeden göç etme hazırlığına başladı. Göçün sebebi ise anlaşmasız Brexit korkusu! Zengin İngilizler'in göç hazırlığı listesinde Güney Kıbrıs ve Malta liste başında. 

Brexit'in anlaşmasızlıkla sonuçlanmasından korkan zengin İngilizler, Avrupa ülkelerinden vatandaşlık hakkı almak için harekete geçti. Avrupa Birliğinde bazı ülkeler yatırım yoluyla vatandaşlık ya da oturma izni veriyor.

Brexit’in anlaşmasız sonuçlanma korkusu nedeniyle zengin İngilizlerin diğer ülkelerden vatandaşlık taleplerinin yüksek olduğu belirtiliyor. 

Konuyla ilgili bilgi Londra merkezli danışmanlık şirketi Henley & Partners'dan geldi. Henley & Partners, finansçılar da dahil olmak üzere zengin profesyonellere hizmet veriyor. Şirketin Direktörü Paddy Blewer, son dönemde sundukları hizmetlere “giderek artan bir talep” olduğunu söyledi.

İAvrupa Birliği’nden çıkış referandumunda ‘evet’ oyu çıkalı dört yıldan fazla olsa da, pandemiden kaynaklanan “volatilite”, son tarih yaklaşırken anlaşmasız ve sert bir Brexit ihtimaliyle birleşti. Blewer’a göre bu durum, müşterilerin İngiltere dışındaki ülkelerden oturma izni ve vatandaşlık alma konusundaki danışmanlık taleplerinde artışa neden oldu.

Blewer Financial News’e yaptığı açıklamada şirketinin bu yıl 30 Eylül tarihine kadar, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Avrupa Birliği’nden vatandaşlık ya da oturma izni için bilgi isteyen müşterilerin oranında %25’lık bir artış olduğunu söyledi.

GÜNEY KIBRIS VE MALTA LİSTE BAŞI

Blewer, Brexit göçü listesinin başında Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Malta olduğunu belirterek ardından Lucia ve Antigua gibi, bazı Karayip adalarının geldiğini söyledi.

Bu tip yatırım yoluyla vatandaşlık uygulamaları, zengin kişilerin ülkeye göre değişen miktarlarda yatırım yapmasını gerektiriyor. Rakamlar, 85,000 euro ve 2,2 milyon dolar arasında değişiyor. Blewer, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin mevcut programını Kasım ayından itibaren donduracağını açıklamasının, “talepleri düşürmeyeceğini” söyledi.

Blewer, “talepler diğer programlara yönelecektir” dedi. Açıklamasının devamında “yine de program hala açık ve bu yüzden her başvuru, Kasım ayına kadar her zamanki gibi incelenecektir” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin zenginleri aynı zamanda bir ülkede yaşama ve çalışma hakkına 250,000 euro ve 2,2 milyon dolar arasında değişen bir miktarla sahip olabilir. Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerdeki oturma izinleri, herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan blok içinde serbest dolaşım hakkı tanıyor. Ancak bu izinler vatandaşlık haklarını kapsamıyor. Blewer şirketinin müşterilerinin şu anda çalışma ve oturma izni için Portekiz ve Yunanistan’a ilgi gösterdiklerini söyledi.

KARANTİNA VE BREXİT'TEN KAÇIŞ

Londra’da yaşayan binlerce kişi, 2016’da çıkış oyu verildiğinden beri, anlaşmasız bir Brexit’e hazırlanıyor. Londra’nın en büyük finansal hizmet şirketleri, şimdi Aralık’ta gerçekleşecek anlaşmasız Brexit için son adımlarını atacak.

Zengin İngilizler, Brexit geçiş sürecinin sonunun yaklaşması ve korona virüsün ikinci dalgasının İngiltere’yi vurmasının sonucunda, ülkede yaşamayı çekici bulmuyor.

Hem karantinadan hem de Brexit’ten kaçmak için İngiltere’yi terk etmek istiyorlar. Vatandaşlık hizmetleri konusunda aracılık yapan şirketlerin temsilcilerinin belirttiğine göre pandemi ve potansiyel karantinalar sürdüğü sürece, İngiltere’yi terk etmek isteyen zenginlerin sayısı artacak.