Güncel
09 Kas 2020 13:23 Son Güncelleme: 09 Kas 2020 15:01

Yanan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sahnesi 21 yıl sonra yeniden yapılacak

21 yıl önce yanan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sahnesinin yeniden yapımı için imzalar atıldı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile işin ihalesini kazanan firma arasında protokoller tamamlandı.

Yanan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sahnesi 21 yıl sonra yeniden yapılacak

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’nın yanan sahnesi 21 yıl sonra yeniden yapılacak. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı olan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sahnesinin inşaası için ihale yapıldı. 

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları binası projesinin ilk etabı için çıkılan ihale sonucunda, ihaleyi kazanan firma ile protokol imzalandı. Protokolü, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile GERSA Co. Ltd. Direktörü Savaş Gerçek imzaladı. Protokole göre tiyatronun ilk etabındaki kaba inşaatının 10 Ocak 2021’de tamamlanması hedefleniyor.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu imza nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada,  tüm hükümet programlarında yer alsa da 21 yıldan bu yana tiyatronun hayat bulmadığını belirterek şöyle dedi: "Benim için sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarının şah damarı kopmuş demektir. Devlet tiyatrolarına daha iyi bir mekan yaratmak için göreve geldiğimizden beri çalışmalar yaptık. Yıllardır süren söylentileri ortadan kaldırıp gerçeğe dönüştürmek için adım attık." 

27 Şubat 1999 yılında yanan Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları sahnesinin yeniden yapım işi için protokol imzalandı. Bakan Nazım Çavuşoğlu, "Bu projeye bütçede ödenek ayırdıklarını ve devlet tiyatrolarının yanan binasını yapmak için ihaleye çıktık. 21 yıl sonra atılan bu adım kapsamında bu yıl karkası için ihaleye çıktık. 1-2 yıl içinde de devlet tiyatrolarının ülkeye kazandırılacak" dedi. 

Bakın çavuşoğlu, çok kısa sürede ihaleyi alan firmanın inşaata başlayacağını da kaydederek, devlet tiyatroları kadrosunu da güçlendireceklerini vurguladı. Çavuşoğlu, “Birinci hedef bina ikinci hedef kadroları güçlenen tiyatorlar yaratmaktır” dedi.