Güncel
12 Kas 2020 15:34 Son Güncelleme: 12 Kas 2020 16:00

Yenal Senin'den tespit geniş tabanlı hükümet

HP Genel Başkanı Yenal Senin, KKTC'nin ihtiyacının geniş tabanlı bir hükümet olduğu söyledi.

Yenal Senin'den tespit geniş tabanlı hükümet

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Yenal senin hafta başı gerçekleşen hükümet kurma görüşmelerinin ardından görüşlerini açıkladı. Parti Meclisi'nden 'koalisyona red' cevabı çıkarken, Yenal Senin geniş tabanlı bir hükümeti işaret etti. 

KKTC'de hükümet kurma görüşmelerinde ilk tur tamamlanmıştı. Cumhurbaşkanı Tatar'dan hükümet kurma görevini alan Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vekili Ersan Saner, mecliste temsilcisi olan HP'yi de ziyaret ederek görüşmüştü. HP Parti Meclisi de o görüşme sonrasında aldığı kararı duyurmuştu. Yenal Senin o gün HP'nin muhalefette kalabileceğini ya da daha geniş tabanlı hükümet seçeneklerinin konuşulabileceğini söylemişti. 

Yenal Senin aynı fikri tekrar etti, Ersan Saner'e mesaj gönderdi. Senin, kurulacak geniş tabanlı koalisyonun seçim hükümeti olabileceğini ifade etti. Senin böyle bir oluşumun meclis içinde grubu bulunan partilerin, hem birbirlerini denetleyebileceğini, hem de ülkenin içinde bulunduğu bu zor dönemde, elzem kararları alabilecek kabiliyete sahip olabileceğini kaydetti.

HP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, HP Genel Başkanı Yenal Senin, telefonla katıldığı televizyon programında, HP Parti Meclisi’nin mevcut koalisyon görüşmelerini enine boyuna tartıştığını söyledi. Kendileri açısından muhalefette kalmanın da bir yol olduğunu aktaran Senin, süreci gözlemlediğinde koalisyon oluşması için bir veya iki modelin söz konusu olabileceğini aktardı.

Halkın Partisi’nin 2018 yılından itibaren hükümette yer alarak elini taşın altına koyduğunu ve zor zamanlarda sorumluluk aldığını ifade eden Senin, özellikle pandemi döneminde, ana muhalefet partisinin de, ülke yönetimi için çözüm önerileri olduğunu ve gelinen aşamada bu söylemlerin ortak akılla hayata geçebilmesi için bir fırsat ortaya çıktığını belirtti.

Partilerin, partisel çıkarları bir yana bırakarak, ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına, tüm toplumun kucaklayacağı bir model için karar alması gerektiğini düşündüğünü aktaran Yenal Senin, günün sonunda böyle bir oluşum için olumlu adımlar atılacağını temenni etti.

Son günlerde basında yer alan “UBP-DP-YDP hükümetinin kurulacağı” yönündeki soruya cevap veren Yenal Senin, bu modelin hayata geçebilmesi için Meclis’ten güven oyu alması gerektiğini ama mevcut durumda güven oyu için yeterli sayı görülmediğini söyledi. Senin ayrıca, azınlık hükümeti modelinin planlanması durumunda ise bu sayının Meclis açılımı için yeterli olmayacağını, bu konuda Merkez Yürütme Organı ve Parti Meclisi ile parti kararı aldıklarını da vurguladı.