Güncel
18 Eki 2020 06:00 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 06:05

YİM'den 174 kişiye vatandaşlık iadesi

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM) 174 kişiye vatandaşlık iadesi kararını verdi. Dörtlü koalisyon döneminde vatandaşlığı iptal edilen 174 kişi arasında bulunan Ahmet Usta, açtığı davayı kazandı. Verilen karar vatandaşlığı iptal edilen diğer kişiler için de emsal olacak.

YİM'den 174 kişiye vatandaşlık iadesi

KKTC vatandaşlığından çıkarılan 174 kişi için emsal olacak bir karar çıktı. Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), dörtlü koalisyon döneminde vatandaşlığı iptal edilen Ahmet Usta'nın davasanı karar bağladı. YİM, Usta'yı haklı bularak, vatandaşlığının devamına karar verdi. 

YİM'in aldığı kararın, vatandaşlıktan çıkarılan diğer isimler için de emsal olacağı belirtildi. 

Ahmet Usta, dörtlü koalisyon döneminde vatandaşlığı iptal edilen 174 kişi arasında bulunuyordu. Ahmet Usta’nın açtığı dava Yüksek İdare Mahkemesi'nde karara bağlandı.

Kararı değerlendiren Usta’nın avukatı Erdaş Erbilen, kararın sadece bir davacı için değil, vatandaşlığı iptal edilen 174 kişiyi de kapsadığını belirterek, “karar, diğer benzer davalar için de emsal teşkil edecek” dedi. 

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), 2017 yılında Ulusal Birlik Partisi’nin Bakanlar Kurulu kararıyla verdiği ve ve 4’lü koalisyon hükümeti döneminde Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilen ‘174 istisnai vatandaşlık’ ile ilgili açılan bir davayı dün karara bağladı ve 174 kişinin vatandaşlıklarının devam ettiğine karar verdi.   

YİM heyetinin oyçokluğu ile aldığı kararda, 4’lü koalisyon hükümeti döneminde alınan iptal kararının ‘haksız ve gayri yasal’ olduğuna hükmetti.   

YİM heyetinin karara bağladığı davanın dünkü celsesinde davacı Ahmet Usta’yı temsilen avukat Erdaş Erbilen, İçişleri Bakanlığı’nı temsilen ise avukat Uğur Çulhaoğlu hazır bulundu.   

YİM, ‘174 istisnai vatandaşlık iptali’ kararını iptal etti, vatandaşlıkların halen yürürlükte olduğuna karar verdi.   

KARAR EMSAL OLACAK

İçişleri Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’na dava açan Ahmet Usta’nın davasını yürüten avukat Erdaş Erbilen, YİM kararının sadece bir davacı için değil, kamuoyunda ‘istisnai vatandaşlık’ olarak bilinen meseledeki vatandaşlığı iptal edilen 174 kişiyi de kapsadığını belirtti. Erbilen, “karar diğer benzer davalar için de emsal teşkil edecek” dedi.