Dünya
16 Eki 2020 08:45 Son Güncelleme: 16 Eki 2020 08:50

Yunanista'dan ses bombası! Sığınmacılara karşı insanlık dışı tedbir!

Yunanistan sığınmacıları sınırda engellemek için insanlık dışı bir uygulamayı devreye soktu. Sınır bölgelerine insanı sağır edecek elektronik cihazlar yerleştirildi.

Yunanista'dan ses bombası! Sığınmacılara karşı insanlık dışı tedbir!

Yunanistan'dan sığınmacılara karşı insanlık dışı engelleme! Sığınmacıları sağır edebilecek iki elekrtonik cihaz sınıra yerleştirildi.

Yunanistan, sığınmacılara karşı kullanmak üzere güçlü ses dalgaları yayabilen ve insanları sağır edebilen iki elektronik cihazı, sınır bölgesine yerleştirdi.

Konuyla ilgili Yunan basınındaki çıkan haberlere göre, cihazlar Meriç (Evros) sınır bölgesine yerleştirildi.

Sığınmacılara karşı Ege denizinde yaptıkları insanlık dışı uygulamalarla onları ölüme sürükleyen Yunanistan şimdi de sınırda sert bir önlem aldı. Olası toplu göçmen akınlarına karşı kullanmak üzere, taşınabilir, güçlü ses dalgaları yayabilen iki yeni cihaz yerleştirdi.

SES BOMBASI İLE SAĞIR EDECEKLER

Ses bombası üreten ve insanları sağır edebilecek güce sahip 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi, Türk-Yunan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına (ELAS) teslim edildi.

Dünyada sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sistemleri, insanlar üzerinde kullanıldığında yön şaşırtıyor, sağır edebiliyor, dayanılmaz acılara neden oluyor ve sonucu belirsiz sağlık sorunlarına yol açıyor.

Sınır birliklerinin güçlendirilmesi kararları kapsamında, 4 adet insansız hava aracı, 15 adet termal kamera, 5 adet plastik bot ve 10 adet zırhlı devriye aracının da sınır denetleme sistemine dahil edildiği kaydedildi.

Öte yandan Türk-Yunan sınırında, kaçak göçe karşı Meriç bölgesinde yapılacağı açıklanan yeni tel duvarın inşasına da Ferecik bölgesinde başlandığı bildirildi.

Yunan yetkililerce yapılan açıklamalarda, kuzeye doğru 27 kilometre uzunlukta ve 4,3 metre yükseklikte olması planlanan duvarda, 8 adet gözetleme kulesi bulunacağı belirtildi.