Türkiye
15 Eki 2020 09:30 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 15:59

Yunanistan tartışıyor: Oruçreis 12 mile yaklaşırsa ne yaparız?

Yunanistan'da tartışma başladı. Oruçreis 12 mile yaklaşırsa nasıl bir tavır alınacağını tartışan Yunanistan, henüz kararını verebilmiş değil.

Yunanistan tartışıyor: Oruçreis 12 mile yaklaşırsa ne yaparız?

Türkiye'nin yeni NAVTEX ilanı ile Mersin güneyine hareket eden Oruçreis Sismik Araştırma Gemisi'nin 12 mil sınırına gelmesi durumunda ne yapılması gerektiği Yunanistan'da tartışma konusu oldu. 

Yunanistan’da şu günlerde en büyük tartışma Oruçreis'in Meis Adası’na ne kadar yaklaşacağı ve nasıl bir tavır alınacağı...

Atina’da siyasi tartışmanın ilk sırasında Oruçreis'in Kaş açıklarındaki Meis’in 12 milden daha yakınına gelmesi ne yapılacağı maddesi yer alıyor. 

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Yunan dış politika uzmanları, “Oruç Reis’in Meis’e 12 milden daha yakın mesafeye gelmesi halinde, Yunanistan’ın göstermesi gereken tepki hakkında birbirinden farklı görüşler ortaya attılar.

Yunan dış politika uzmanları, yeni Oruç Reis krizinin öncekilerden çok daha ciddi olduğunda birleşti. 

Atina “Pandion” Siyasal Bilimler Üniversitesi öğretim üyesi ve iktidar partisi Yeni Demokrasi (ND) milletvekili Prof. Angelos Sirigos, “Karasularımızı çok önceden 12 mile genişletmeliydik. Madem bunu geçmişte yapmadık, Oruç Reis, Meis’e 6.5 mil mesafeye bile yaklaştığında açık denizde olacak (uluslararası sularda)” diyerek, müdahale gerekmediğini ima etti.

TÜRKİYE GELECEKTEKİ HAKKIMIZI ENGELLEMİŞ OLUYOR 

Aynı üniversiteden öğretim üyesi Prof. Konstantinos Filis ise, “Oruç Reis gemisini diplomatik ve operasyonel açıdan engellemezsek, başımız büyük derde gidecek. Çünkü, Türk Navtex’inde belirlenen sahalar, Yunanistan’ın Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne dayanarak karasularını tek taraflı genişletebileceği (12 mil) bölgeleri de kapsıyor. Türkiye bu şekilde, bir hakkımızı gelecekte kullanmamızı engellemiş oluyor” dedi.

ORUÇ REİS'E TEPKİ SENARYOSU

Yunan medyasına göre Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı’nda, Oruç Reis’in Meis Adası’na 12 milden az mesafeye ulaşması durumunda gösterilecek tepki senaryoları inceleniyor.

Haberlerde, Oruç Reis’in hızı göz önüne alındığında, Meis’e 12 mil mesafeye yarın ya da cumartesi varacağının tahmin edildiği ileri sürüldü.

Aynı haberlerde, bölgedeki Yunan savaş gemilerinden telsiz ile Oruç Reis’e, “Yunan kıta sahanlığı içindesiniz. Bölgeyi terk edin” anonsları yapıldığı, ancak cevap alınmadığı da belirtildi.

CİHAZLARI KAPATTI

Atina Haber Ajansı, Oruç Reis’in “hangi noktada bulunduğunu gösteren cihazları kapalı tuttuğunu, son sinyali de geçen salı günü Meis’in 35 mil güneyinde iken verdiğini” belirtti.

Oruç Reis’in çalışmaları ile ilgili 22 Ekim’e kadar geçerli Navtex (denizcilere duyuru), Meis’in 6 millik karasuları çizgisine 500 metre mesafeye kadar (6.5 mil), Türkiye’nin BM’ye de bildirdiği Türk kıta sahanlığı içindeki sahayı kapsıyor.