Güncel
03 Şub 2021 08:26 Son Güncelleme: 03 Şub 2021 09:27

5+BM görüşmesinde Türk başlığı: "Federasyon değil Kıbrıs'ta iki devlet resmileşmeli"

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüştü. Görüşme sonrası yapılan açıklamada Mevlüt Çavuşoğlu 5+BM görüşmesinde Türk tarafının başlığının Kıbrıs adasında iki devlet olacağını söyledi.

5+BM görüşmesinde Türk başlığı: "Federasyon değil Kıbrıs'ta iki devlet resmileşmeli"

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, KKTC'deki iki günlük resmi temaslarında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi. İki saatlik görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Tatar ve Çavuşoğlu basın açıklaması yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu, New York'da düzenlenecek olan gayriresmi 5+BM görüşmesi öncesi Türk tarafının görüşlerini ve masadaki tavrını KKTC devlet temsilcileri ile masaya yatırdı. Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tatar ile yapılan görüşme sonrası Türk tarafının masada iki devletli çözüm için bulunacağını söyledi. Federasyon görüşülmeyeceğini Kıbrıs adasında iki halkın, iki toplumun olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "İki toplum, iki halk ve iki devlet var. Bunun artık resmileşmesi gerekiyor” dedi. 

KIBRIS TÜRKÜNÜN TAMAMEN AŞILANMASI İÇİN TAM DESTEK

Çavuşoğlu pandemi sürecinde Türkiye’de ve KKTC’de gerekli tedbirlerin alındığını belirterek, kitlesel aşılama çalışmalarında Kıbrıs Türküne desteklerinin devam edeceğini söyledi. 

Türkiye’ye gelen aşının, belli bir oranını KKTC’ye de gönderdiklerine dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’ye aşı geldikçe, KKTC’ye de gönderileceğini söyledi. Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının tamamının aşılanması konusunda her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

“SİYASİ EŞİTLİK OLMAYACAKSA, EGEMEN EŞİTLİK OLMASI GEREKİYOR”

Toplantıda, Kıbrıs sürecinin de müzakere heyeti ile birlikte ele aldıklarını ifade eden Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Önümüzdeki süreçte 5 + BM sürecine yoğunlaştık. Çünkü Crans Montana’da federasyon için yürüttüğümüz müzakere sonuçsuz kaldı. Federasyon için artık son müzakerelerimizi Crans Montana sürecinde yaptığımızı ve artık yapmayacağımızı söylemiştik. Rum kesimi bugün de aynı tavrı sergiliyor. Hiçbir şeyi Kıbrıs Türk halkı ile paylaşmak istemediğini gösterdi. Siyasi eşitlik olmayacaksa, egemen eşitlik olması gerekiyor… Egemen eşitlik varsa o zaman iki devlet de olabilir. İki toplum, iki halk ve iki devlet var. Bunun artık resmileşmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“DİPLOMASİ YOLUYLA MÜZAKERE EDİLMİŞ KALICI BİR ÇÖZÜM…”

“Diplomasi yoluyla müzakere edilmiş kalıcı bir çözüm istiyoruz” diyen Çavuşoğlu, önümüzdeki süreçte atılabilecek olan tüm adımları ilkesel tutumları görüşmelerinde ele aldıklarını belirterek, Türkiye’nin ve KKTC’nin her konuda olduğu gibi bu konuda da uyum içerisinde olduklarının altını çizdi.

Kıbrıs Türk halkının, Cumhurbaşkanı seçiminde verdiği oylarla, Ersin Tatar’ı seçerek, iki devletli çözüm konusunda tam yetki vermiş olduğunu da kaydeden Çavuşoğlu, 5+BM toplantısında müzakere zemininin olup olmadığının görüleceğini aktardı.

“ŞEFFAF, AÇIK, İLKELİ VE DÜRÜST”

Çavuşoğlu, 5+BM gayriresmi toplantısında, ‘şeffaf, açık, dürüst ve ilkeli’ duruşlarını sergileyeceklerini de ifade ederek, zaman kaybına tahammül olmadığını belirterek, şunları ekledi:

“Rum lider Nikos Anastasiadis’in de iki devletli çözüm istediğini ben çok iyi biliyorum. Olmayacak şeyi de dayatmamalı.”

“KKTC’NİN VE TÜRKİYE’NİN OLMADIĞI BİR PLATFORMUN GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”

Güney Kıbrıs’ın ‘gücü’ ve ‘zenginliği’ paylaşmak istemediğine de vurgu yapan Mevlüt Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Doğu Akdeniz’de de durum budur. Mavi Vatan’da Türk milleti olarak Kıbrıs Türk halkı olarak her zaman olduğu gibi hakça paylaşıma varız. Biz daha önce de söyledik, Türkiye’nin olmadığı ve KKTC’nin haklarının yok sayıldığı hiçbir platform geçerli değildir. Türkiye ve KKTC’nin olmadığı bir platformun geçerliliği yoktur.”