Güncel
03 Şub 2021 08:54 Son Güncelleme: 03 Şub 2021 09:28

KKTC Muhalefeti 5+BM görüşmesinden umutsuz...

New York'ta düzenlenecek olan gayriresmi 5+BM görüşmesi öncesi KKTC'nin muhalif partisi CTP'nin Genel Başkanı Tufan Erhürman'dan umutsuzluk mesajı geldi. Erhürman "5+1, Anastasiadis'in hem Annan Planı'nı hem de Crans Monatana'yı unutturmasından başka işe yaramayacak" dedi.

KKTC Muhalefeti 5+BM görüşmesinden umutsuz...

Türkiye ve KKTC New York'ta düzenlenecek olan gayriresmi 5+BM görüşmeleri için hazırlıklarını sürdürürken CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman sosyal medyadan dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. 

Tufan Erhürman, "Anastasiadis'in BM önünde iki devletli çözümü kabul etmesini beklemek ve iki devletli çözümün federal çözümden daha kısa sürede olacağını öngörmek nasıl doğru olabilir?" diye sordu.

Erhürman, 5+1'in Crans Montana'da çözümü istemeyen Anastasiadis'in hem Annan Planı'nı hem de Crans Monatana'yı unutturmasından başka hiçbir işe yaramayacağını savundu.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Anastasiadis'in BM önünde iki devletli çözümü kabul etmesini beklemek ve iki devletli çözümün federal çözümden daha kısa sürede olacağını öngörmek nasıl doğru olabilir?" diye sorarak, asıl meselenin bu olduğuna dikkat çekti.

Erhürman, gayri resmi 5+1 toplantısının, Crans Montana'da çözümü istemeyen taraf olduğu herkesçe görülen  Anastasiadis'in hem Annan Planı'nı hem de Crans Monatana'yı unutturmasından başka hiçbir işe yaramayacağını belirtti.

Erhürman'ın sosyal medyadan yaptığı paylaşımında şu cümleler yer aldı:

"Sn. Anastasiadis Crans Montana'da siyasi eşitliği kabul etmediği için masadan kalktı. Doğru. Kapalı kapılar ardında Sn. Çavuşoğlu'na ve başkalarına iki devletli çözümden söz etti. Bu da doğru. Sn. Anastasiadis kamuya açık biçimde iki devletli çözüm için müzakereyi kabul etmediğini söyledi. Bu da doğru. BMGK kararları ve AB'nin açıklamaları Kıbrıs'ta çözümün formülünün iki bölgeli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federasyon olduğunu söylüyor. Bu da doğru.

Bütün bu doğrular karşısında Sn. Anastasiadis'in BM önünde iki devletli çözümü kabul etmesini beklemek ve iki devletli çözümün federal çözümden daha kısa sürede olacağını öngörmek nasıl doğru olabilir? Mesele bu!

Anlaşılan o ki 5+1, Crans Montana'da çözümü istemeyen taraf olduğu herkesçe görülen Sn. Anastasiadis'in hem Annan Planı'nı hem de Crans Monatana'yı unutturmasından başka hiçbir işe yaramayacak!"

 

 

ETİKETLER
#Tufan Erhürman