KKTC
23 Kas 2020 11:50 Son Güncelleme: 23 Kas 2020 12:00

Altın fiyatları ne olacak? Alalım mı satalım mı?

Altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde ne olacağı merak ediliyor. Ons altındaki hareketi tahmin etmeye çalışan uzmanlar yatırımcılara tavsiyelerde bulunuyor.

Altın fiyatları ne olacak? Alalım mı satalım mı?

Altın fiyatları, koronavirüs aşısı haberlerinden etkileniyor. Dolar ile hesaplanan ons altın, piyasalarda yatay seyrediyor. Buna bağlı olarak iç piyasalarda gram altın Dolar/TL ilişkisinden dolayı biraz da olsa hareketli görünüyor. 

Ons altın an itibarıyla 1870 Dolar/ons seviyesinde fiyatlanıyor. Gram altını belirleyen Dolar fiyatı ise 7.78 TL olarak işlem görüyor. Bu nedenle gram altın fiyatları yükseliyor. Şu anda fram altın fiyatı ekranlara 468.50 TL olarak yansıyor. 

Altın fiyatları, aşıyla ilgili yeni gelişmelerle birlikte uluslararası piyasalarda direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor

Uluslararası piyasalarda spot altın fiyatı, ABD Doları'ndaki zayıflığa rağmen direnç seviyelerini geçmekte zorlanıyor. Altın, artan korona virüs vakalarına karşın aşı gelişmelerine tepki vererek yatay seyretti.

Bu sabah 1.876 dolar/ons seviyesinin üzerini test eden spot altın 1.872-1.874 dolar/ons aralığında yatay bir seyre döndü.

Analistler, 1.876 dolar/ons seviyesinin geçilememesi halinde 1.855-1.850  dolar/ons seviyesine doğru bir geri çekilme bekliyorlar. Ancak bu  seviyenin geçilmesi halinde 1.900 dolar/onsa doğru yeni bir denemenin  olabileceğine de işaret ediyorlar. 1.850 dolar/ons seviyesinin altında  en güçlü destek seviyesi 1.800-1.790 dolar/ons aralığı.

ABD'de yeni korona virüs yardım paketine ilişkin gelişmelerin takip edilmeye devam edildiğini de belirten analistler, yeni paket üzerinde bir anlaşma olmaması halinde altın fiyatının direnç seviyelerinin üzerini deneyebileceğini vurguluyorlar.