Ekonomi
23 Kas 2020 11:00 Son Güncelleme: 23 Kas 2020 12:01

Faiz artışına rağmen döviz yükseliyor!

Faiz artışına rağmen döviz haftaya yükselişle başladı. Hem Türkiye hem KKTC merkez bankaları geçtiğimiz hafta mevduat faizlerini artırmıştı.

Faiz artışına rağmen döviz yükseliyor!

Dövizin ateşinin düşürülmesi için geçtiğimiz hafta yapılan faiz artışlarına rağmen Dolar ve Euro haftaya yükselişle başladı.

Yurt içi piyasalarda geçtiğimiz hafta faiz artışının desteğiyle TL karşısında 7,5065 ile son 1 ayın en düşük seviyelerine çekilen dolar kuru bu haftanın ilk işlem gününe sakin başlamıştı. Piyasaların açılmasıyla 7,75'in üzerine kadar tırmanan dolar/TL'yı izleyen euro/TL'de de 9,20'nin üzerine çıktı.

Geçtiğimiz haftayı 7.63 seviyesinden tamamlayan dolar/TL, haftanın ilk işlem gününde 10:50 itibarıyla 7,7793, euro/TL de 9,2362 seviyesinden işle gördü. 

KORONA VİRÜS SALGININDA VAKALAR VE AŞILAR TAKİPTE

Bugün yurtiçinde piyasaları etkileyecek bir veri bulunmazken, dünyada korona virüsün ikinci dalgasında vaka, aşı ve kısıtlama haberleri takip ediliyor. Ay başında yeni tedbirler açıklayan Almanya ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yeni vaka sayılarında düşüş yaşanmaya başladı. Buna karşın ABD'de sayılar artmaya devam ediyor.