Güncel
09 Ara 2020 07:43 Son Güncelleme: 09 Ara 2020 07:59

Ana muhalefet UBP-YDP-DP hükümetine güvenoyu verecek mi?

KKTC'nin 42'inci hükümetinin kurulmasına saatler kaldı. Bir aksaklık yaşanmazsa bugün koalisyon protokolü ile birlikte Cumhurbaşkanı Tatar'a çıkılacak. Şimdi gözler ana muhalefette. Güvenoyu verecekler mi?

Ana muhalefet UBP-YDP-DP hükümetine güvenoyu verecek mi?

Koalisyon protokolünün imzalanmasının güvenoylaması için gözler ana muhalfetteydi. "KKTC'nin 42'inci hükümetine ana muhalefet güvenoyu verecek mi?" sorusunun cevabını CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman verdi. 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, katıldığı televizyon programında üçlü koalisyonu ve gelişmeleri değerlendirerek merak edilen o soruya da açıklık getirdi. 

ÜÇ VEKİLİN İSTİFASI ÜZÜCÜ

Önce Mesut Genç, Hasan Büyükoğlu ve Hasan Topal’ın Halkın Partisi’nden istifasını değerlendiren Erhürman şöyle konuştu: “Yaşananlar demokrasi açısından üzücüdür. Vekillerin, milletvekili olmasını belirleyen unsurun partilerdir. Karmadan gelen oylar yok denecek kadar azdır. Son seçimde en çok karma oy olan Özersay ve bendim. İstifa eden arkadaşlar da değildi. Siyasi partiden milletvekili olduysanız, o partiye verilen oylar sayesinde olduğunuzu bilirsiniz” diyen Erhürman, hükümet arifesinde gelen bu istifaların düşündürüc olduğunu vurguladı.

GÜVENOYU VERECEKLER Mİ

Tufan Erhürman merak edilen "UBP-YDP-DP hükümetine güvenoyu verir misiniz?" sorusuna şu cevabı verdi: “Bu ülkede ana muhalefette olan partinin güven oyu verdiği görüldü mü? Dünyanın herhangi bir yerinde yok...” 

BİZE İHTİYAÇLARI YOK

Erhürman, 26 sayısının meclisi açmak için yeterli olduğunu hatırlatarak, “Güvenoyu alabilmek için salondakilerin salt çoğu yeterlidir. 25 sayısı ile güven oyu alırsınız ancak 25 sayısı ile meclisi açamazsınız. İstifa eden 3 vekil ‘nisabı sağlayacağız’ dediğine göre burda da sorun yok. Hüseyin Özgürgün gelmese bile nisap sorunu yaşanmaz” dedi.

Nisap ve güvenoylamasında hükümetin CTP’ye ihtiyacı olmadığını dile getiren Erhürman, “Bu hükümet ikisini de yapar” diye konuştu...

Komitelere gelen yasaların doğru ve destekledikleri yasalar olması durumunda karşı çıkmayacaklarını kaydeden Erhürman, “Gelen yasa doğru bir yasa değilse de elbette kimse komitede oy vermemizi bekleyemez. Bu hükümete farklı bir muamele yapmayacağız” şeklinde konuştu.

 

 

ETİKETLER
#Tufan Erhürman